'Për momentin, ëndrra ime', Basha: Kam ambicie që brenda 4 viteve te liberalizojmë vizat me SHBA

'Për momentin, ëndrra ime', Basha: Kam ambicie që brenda 4 viteve te liberalizojmë vizat me SHBA

Lulzim Basha

Në podcastin e radhës, kreu i PD, Lulzim Basha, foli edhe për sfidat që pati në procesin e liberalizimit të vizave. Ai shprehet se nga 150 kushte që ishin vënë për Shqipërinë, bashkë me ekipin arritën të tejkalojnë edhe pritshmëritë më të paarritshme.

Një nga sfidat, sipas tij ka qenë edhe “bindja e anëtarëve të tjerë të BE që vijonin të ishin skeptik si Hollanda dhe më pas u bë një nga mbështetëset më të fuqishme të Shqipërisë”.

Ndërsa foli për sfidat e liberalizimit të vizave me BE, kryetari i PD, shprehu zotimin e tij të ardhshëm që është heqja e vizave edhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pas marrjes së përgjegjësive të qeverisjes, Basha tha se brenda 4 viteve, shqiptarët do lëvizin pa viza në SHBA.

“Ambicia ime dhe për momentin ëndrra ime, por jam i bindur në rastin e marrjes së përgjegjësive së qeverisjes, do t’ia dalim që të liberalizojmë vizat me SHBA. Brenda 4 viteve të ardhshme, shqiptarët lëvizin pa viza në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dhe ne e kemi nisur këtë dialog politik që atëherë, por nuk avancoi për arsye që dihen. Por jam i bindur që me një qeveri të re, me një vullnet politik ndryshe, sigurisht me një rekord ndryshe se ajo është më e rëndësishmja në çdo aspekt, duke përfshirë fushat që janë me rëndësi për Amerikën, që e ka caktuar për korrupsionin si rrezik të sigurisë të saj kombëtare. Dhe me një marrëdhënie special me aleatin tonë strategjik, unë kam ambicien dhe besimin që do ia dal të heq vizat me SHBA”, tha Basha.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Parajsë për taksa: 27/05/2024 04:58

  Noj gjo konkrete për liberalizimin e Shqipërisë ke? Se me vjedh vetëm ju nuk shkon larg. Duhet dhe populli t'ju vjedh ju politikanëve biznesokrat.

  Përgjigju
 • Tirona: 27/05/2024 01:18

  Lulo vk vizave me USA se pret ajo pun po taksirat e ke myll ao 20 metrat e funit të linjës së tramvajit. Gjynof miko bone gjith at pun ,tpaktën çoje deri nfun,mos e le për kaq pak gjo

  Përgjigju
 • Albfire: 26/05/2024 23:22

  Luli i ngaterron endrrat e gjumit me ato te qellimeve qe ndonjehre vendosen me titullin “enderr” por qe kane te bejne me vizione largpemese. Zgjohu Lul!

  Përgjigju
  • eh more lul: 27/05/2024 13:07

   blloko bulevardin se ate di te besh ti qe te heqin vizat me ameriken

 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Ushtria izraelite arreston 13 palestinezë të kërkuar në Bregun Perëndimor

Ushtria izraelite arreston 13 palestinezë të kërkuar në Bregun Perëndimor