Përballja e SHBA-ve dhe Iranit në det, tre skafe të Gardës Revolucionare ndezin zjarr pas luftë-anijes amerikane (VIDEO)

Përballja e SHBA-ve dhe Iranit në det, tre skafe të Gardës Revolucionare ndezin zjarr pas luftë-anijes amerikane (VIDEO)

Marina e SHBA-ve, një varkë e Marinës së Gardës Revolucionare Islamike të Iranit

Një anije luftarake e marinës amerikane lëshoi ​​një flakë paralajmëruese për të larguar një skaf të Gardës Revolucionare iraniane që vinte drejt e në të gjatë një takimi të tensionuar në ngushticën strategjike të Hormuzit.

Incidenti i të hënës që përfshin Gardën dhe Marinën vjen pasi tensionet mbeten të larta për negociatat e ngecura mbi marrëveshjen e prishur bërthamore të Iranit me fuqitë botërore dhe ndërsa Teherani pasuron uraniumin më afër se kurrë në nivelet e nivelit të armëve nën mbikëqyrjen ndërkombëtare në rënie.

Ndërkohë, mbikëqyrësi bërthamor i Kombeve të Bashkuara tha se Irani tani planifikon të pasurojë uranium përmes një grupi të dytë centrifugash të avancuara në objektin e tij nëntokësor Fordo në mes të bllokimit.

Anija patrulluese e klasës Cyclone USS Sirocco dhe ekspedita e transportit të shpejtë të klasës Spearhead, USNS Choctaë County u gjendën në një takim të ngushtë me tre varka të shpejta iraniane ndërsa kalonin përmes ngushticës së Hormuzit për të hyrë në Gjirin Persik, tha Marina.

Në një video të publikuar nga Flota e 5-të e Marinës me bazë në Bahrein, një roje me shpejtësi të lartë Boghammar shihet duke u kthyer kokë më kokë drejt Sirokut. Sirocco i bie në mënyrë të përsëritur borisë në Boghammar, i cili kthehet mbrapsht ndërsa mbyllet brenda. E shtëna me flakë mund të dëgjohet, por nuk shihet, ndërsa Boghammar kalon Sirokun me flamurin iranian që fluturon sipër tij.

Shumica e përdorimit të minave tokësore nga ushtria amerikane janë të ndaluara, me përjashtim të Koresë.

"Veprimet e Gardës nuk përmbushnin standardet ndërkombëtare të sjelljes profesionale ose të sigurt detare, duke rritur rrezikun e llogaritjes së gabuar dhe përplasjes," tha Marina.

Irani nuk e pranoi menjëherë incidentin në rrugën ujore strategjike – një e pesta e të gjithë naftës së tregtuar kalon përmes ngushticës.

Marina tha veçmas për Associated Press se ky shënoi incidentin e dytë të ashtuquajtur "të pasigurt dhe joprofesional" që pati me Iranin në muajt e fundit.

Më 4 mars, tre anije të Gardës patën një përplasje të tensionuar për më shumë se dy orë me anijet e Marinës dhe të Rojës Bregdetare të SHBA-së ndërsa po udhëtonin nga Gjiri Persik përmes ngushticës, tha Marina. Në atë incident, katamarani i Gardës Shahid Nazeri erdhi 25 metra (22 metra) nga USCGC Robert Goldman, tha Marina.

"Dy prerëset e Rojës Bregdetare të SHBA-së lëshuan paralajmërime të shumta nëpërmjet radios urë më urë dhe vendosën flakë paralajmëruese," tha Marina.

Marina nuk dha detaje se pse nuk njoftoi incidentin e mëparshëm, veçanërisht pasi një anije më e madhe iu afrua edhe më shumë një luftanijeje amerikane. Megjithatë, kjo ishte ashtu siç dukej e mundur një marrëveshje në Vjenë midis Iranit dhe fuqive botërore për rivendosjen e marrëveshjes bërthamore, përpara se bisedimet të prisheshin.

Marrëveshja JCPOA dhe bisedimet në Vjenë:

Irani dhe fuqitë botërore ranë dakord në vitin 2015 për marrëveshjen bërthamore, e cila pa Teheranin të kufizonte në mënyrë drastike pasurimin e uraniumit në këmbim të heqjes së sanksioneve ekonomike. Në vitin 2018, presidenti i atëhershëm Donald Trump e tërhoqi në mënyrë të njëanshme Amerikën nga marrëveshja, duke rritur tensionet në të gjithë Lindjen e Mesme më të gjerë dhe duke shkaktuar një sërë sulmesh dhe incidentesh .

Bisedimet në Vjenë për ringjalljen e marrëveshjes kanë qenë në "pauzë" që nga marsi . Që nga rënia e marrëveshjes, Irani ka përdorur centrifuga të avancuara dhe stoqe në rritje të shpejtë të uraniumit të pasuruar. Edhe në fillim të këtij muaji, Irani hoqi 27 kamera vëzhgimi të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike të OKB-së. Kreu i agjencisë paralajmëroi se mund t'i jepte një "goditje fatale" marrëveshjes bërthamore.

Të martën, IAEA tha se inspektorët e saj verifikuan se Irani po përgatitej të pasuronte uraniumin përmes një kaskade të re prej 166 centrifugash të avancuara IR-6 në objektin e tij nëntokësor Fordo. Tashmë, Irani ka një kaskadë IR-6 që operon në Fordo, afër qytetit të shenjtë shiit të Qom, rreth 90 kilometra (55 milje) në jugperëndim të Teheranit. Ato pasurojnë pastërtinë deri në 20%.

IAEA tha se Irani nuk i ka treguar ende nivelin në të cilin do të pasurohet kaskada e dytë. Irani ende nuk e ka pranuar publikisht kaskadën e re.

Marrëveshja bërthamore e vitit 2015 ndaloi çdo pasurim në Fordo. I mbrojtur nga malet, objekti është i rrethuar nga armë kundërajrore dhe fortifikime të tjera. Është sa një fushë futbolli, mjaft e madhe për të vendosur 3000 centrifuga, por e vogël dhe mjaft e ngurtësuar për t'i bërë zyrtarët amerikanë të dyshojnë se ajo kishte një qëllim ushtarak kur ekspozuan publikisht vendin në 2009.

Mes tensioneve, Izraeli dyshohet se ka kryer një seri sulmesh brenda dhe jashtë Iranit që synojnë vendin, duke përfshirë vrasjen e arkitektit të programit të tij bërthamor ushtarak dikur me një mitraloz të telekomanduar.

Të martën, agjencia shtetërore e lajmeve IRNA citoi prokurorin e provincës juglindore të Iranit Sistan dhe Baluchistan të pretendonte se tre persona të arrestuar në prill atje me dyshimin se punonin me agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad, donin të vrisnin shkencëtarët bërthamorë iranianë.

Është e paqartë pse të tre do të kishin qenë në Sistan dhe Baluchistan, i cili nuk ka objekte bërthamore. Provinca e trazuar që kufizohet me Afganistanin dhe Pakistanin përballet me sulme sporadike nga grupet e armatosura kryengritëse.

Ndërkohë, një gjeneral brigade i Gardës pranoi se një shpërthim fatal i majit në një objekt të zhvillimit të armëve në Parchin, në lindje të Teheranit, erdhi nga "sabotazhi industrial". Mohammadreza Hassani Ahangar, kreu i Universitetit Imam Hossein të Gardës, tha në komentet e cituara të hënën mbrëma nga një filial i televizionit shtetëror se një armik i paidentifikuar nisi sabotimin që vrau një inxhinier dhe plagosi një punëtor në mes të sulmeve të dyshuara izraelite .

Çfarë përfshin Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës? (JCPOA) 

Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA) është një marrëveshje e detajuar 159 faqesh me pesë anekse të arritura nga Irani dhe P5+1 (Kina, Franca, Gjermania, Rusia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara) më 14 korrik 2015. Marrëveshja bërthamore u miratua nga Rezoluta 2231 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e miratuar më 20 korrik 2015. Pajtueshmëria e Iranit me dispozitat bërthamore të JCPOA-së verifikohet nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) sipas kërkesave të caktuara të përcaktuara në marrëveshjen.

Ka pasur 5 shkelje të marrëveshjeve të JCPOA nga Irani, të cilat kanë përkuar me qeverisjen e Donald Trump, që prej reformimit nga Joe Biden më 18 shkurt të këtij viti, kjo është lëvizja e parë e Iranit nën administrimin e tij dhe zhvillimet mbi këtë shkelje priten me shumë kureshtje.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik