Shkelja e ‘JCPOA’ nga Irani, SHBA tërheq negocimet! Këshilltari iranian ‘kryqëzon’ Biden: Ndjek politikë të njëjtë me Trump

Shkelja e ‘JCPOA’ nga Irani, SHBA tërheq negocimet! Këshilltari iranian ‘kryqëzon’ Biden: Ndjek politikë të njëjtë me Trump

Një përballje e SHBA-ve me shkeljet e vazhduara nga Irani mbi armët bërthamore ka ndodhur para disa orësh në Vjenë. Me një sinjalizim nga aleanti i SHBA, Izraeli, u vu re një shkelje e rradhës të JCPOA nga Irani. Megjithatë, duhet theksuar se ‘thyerja’ e rradhës nga Irani ka ndodhur për herë të parë nën administrimin e Biden dhe lëvizja e tij në këtë mbledhje tyrezash në Vjenë ishte i shumëpritur.

Shtetet e Bashkuara janë tërhequr papritur nga bisedimet që synojnë kthimin në marrëveshjen bërthamore të Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) të vitit 2015 me Iranin dhe gjashtë vende të tjera, duke pretenduar se Teherani nuk është "serioz" për negociatat.

"Ne kemi pasur këtë raund të parë bisedimesh që nga qeveria e re [iraniane] dhe ajo që kemi parë në dy ditët e fundit është se Irani tani nuk duket të jetë serioz për të bërë atë që është e nevojshme për t'u kthyer në pajtueshmëri. Kjo është arsyeja pse ne përfunduam këtë raund bisedimesh në Vjenë," tha të premten Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, duke shtuar se SHBA do të "konsultohet nga afër dhe me kujdes" me partnerët e marrëveshjes bërthamore të 2015, duke përfshirë Rusinë, Kinën dhe Bashkimi Evropian, si dhe "vendet e shqetësuara" si Izraeli, Arabia Saudite dhe shtetet e Gjirit.

Diplomati më i lartë amerikan nuk shtjelloi se pse besonte se Irani nuk ishte serioz në lidhje me bisedimet, pasi Uashingtoni kishte sinjalizuar për muaj të tërë se ishte ‘i etur’ të kthehej në tryezën e bisedimeve dhe besonte se një marrëveshje mund të arrihet, megjithëse zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së Ned Price tha në tetor se Uashingtoni nuk ishte "optimist dhe as pesimist", por thjesht "me sy të qartë" për një raund të ri bisedimesh.

“Gjashtë raundet e para të negociatave bënë përparim, duke gjetur zgjidhje kompromisi kreative për shumë nga çështjet më të vështira që ishin të vështira për të gjitha palët. Qasja e Iranit këtë javë nuk ishte, për fat të keq, për të zgjidhur çështjet e mbetura, " tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit në një deklaratë të veçantë. Takimi përfundimtar i komisionit JCPOA u zhvillua në Vjenë më herët të premten.

“Administrata e re iraniane nuk erdhi në Vjenë me propozime konstruktive”, shtoi zyrtari.

Megjithatë edhe pas këtij reagimi nga SHBA, Irani me përfaqësues Mohammad Marandi nuk heshti. Marandi theksoi se Irani jo vetëm ka qenë serioz mbi mrrëveshjen por ka qenë  madje ‘besnik’ ndaj tyrezës si iniciator i kësaj marrëveshje.

Këshilltari i delegacionit të Iranit në Vjenë shtoi për CNN se nuk ka një mungesë optimizmi por një kritikë teorike të liderit aktual me ish liderin e SHBA-ve.

"Nëse ka mungesë optimizmi, kjo është për shkak të veprimeve të Shteteve të Bashkuara. Administrata aktuale në Uashington, presidenti i Shteteve të Bashkuara, ishte kritik ndaj fushatës 'presion maksimal' të Trump, por kur ai erdhi në pushtet, ai vazhdoi me atë politikë dhe vazhdon me atë politikë edhe sot”, tha Marandi për Biden.

 “Shtetet e Bashkuara janë në shkelje të qartë të marrëveshjes dhe në shkelje të një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ndërsa iranianët po zbatonin plotësisht marrëveshjen bërthamore; edhe pasi Shtetet e Bashkuara u larguan nga marrëveshja, iranianët vazhduan t'i binden marrëveshjes - në mënyrë të plotë - për një vit të plotë, edhe pse evropianët në fakt u larguan nga marrëveshja, "shtoi Marandi. “Më pas, pas një viti, iranianët ulën gradualisht angazhimet e tyre dhe më pas i ndaluan angazhimet e tyre - dhe madje kjo ishte në përputhje me marrëveshjen, sepse nenet 26 dhe 36 lejojnë Iranin të ndalojë zbatimin e marrëveshjes kur pala tjetër nuk i respekton ato. anën e volitshëm.”

Në vitin 2018, presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump, u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore e 2015-ës, duke pretenduar pa prova se Irani kishte shkelur fshehurazi rregullat e tij. Ai rivendosi sanksionet e SHBA-së dhe megjithëse partnerët e tjerë të marrëveshjes nuk ishin të bindur nga pretendimet e Trump, ata megjithatë iu respektuan sanksioneve të SHBA-së, duke çuar në tërheqjen e Iranit gjithashtu.

Takimi i së hënës së ardhshme do të ishte raundi i shtatë i negociatave, por i pari që kur presidenti iranian Ebrahim Raisi mori detyrën në gusht. Një konservatore dhe kritike e qasjes së administratës së mëparshme Rouhani ndaj bisedimeve, administrata e re e Raisit kreu një rishikim të plotë të negociatave të deritanishme për të kuptuar pse ato ende nuk kishin dhënë rezultate.

Marrëveshja e vitit 2015, e nënshkruar midis SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë, Bashkimit Evropian, Rusisë, Kinës dhe Iranit, uli sanksionet ekonomike kundër Iranit në këmbim të pranimit të kufizimeve strikte mbi pastërtinë e uraniumit-235 që mund të prodhonin dhe sasinë. ata mund të ruanin - aq sa për të drejtuar një pjesë të vogël të impianteve të vogla elektrike dhe për të kryer kërkime mjekësore. Marrëveshja kishte për qëllim të zbuste frikën se Irani mund të zhvillonte një armë bërthamore, për të cilën izraelitët shqetësoheshin se mund të përdorej kundër tyre për shkak të armiqësisë së gjatë të Teheranit ndaj Shtetit Sionist.

Pasi SHBA-të u tërhoqën në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja në maj 2018 dhe partnerët e tjerë të JCPOA u treguan të pavullnetshëm për t'iu kundërvënë kërcënimeve të SHBA-së kundër tyre nëse vazhdojnë tregtinë me Iranin, ata filluan të reduktojnë angazhimet e tyre ndaj marrëveshjes, duke rritur cilësinë dhe sasinë e uraniumit duke u rafinuar.

Në fillim të kësaj jave, u raportua se Izraeli i kishte paraqitur SHBA-ve inteligjencën që vërtetonte se Teherani po përgatitej të përpunonte uraniumin në pastërtinë 90% të U-235 - një pastërti e mjaftueshme për të prodhuar një armë bërthamore. Iranianët nuk e kanë komentuar raportin, por më parë kanë pranuar se kanë prodhuar U-235 me pastërti 60%. Ata kanë treguar se janë të përgatitur të kthehen në kufijtë e marrëveshjes sapo të arrihet një rrugë drejt ringjalljes.

Izraeli, i cili kurrë nuk kishte besim në JCPOA, ka kërcënuar vazhdimisht se do të kryejë sulmin e tij kundër objekteve bërthamore të Iranit nëse SHBA dështon të ringjallë marrëveshjen. Në tetor, Jerusalemi miratoi një buxhet të posaçëm prej 1.5 miliardë dollarësh për hartimin e planeve të sulmit kundër Iranit dhe agjencia e tij e inteligjencës Mossad ka ndërmarrë një sërë operacionesh spiunazhi edhe kundër programit bërthamor të Iranit. Ato përfshijnë vrasjen e pacipë gjatë ditës të Mohsen Fakhrizadeh, një prej shkencëtarëve më të vjetër bërthamorë të Iranit, në një autostradë jashtë Teheranit në nëntor 2020 dhe një seri operacionesh sabotuese kundër objektit të pasurimit të karburantit në Natanz dhe objektit kërkimor në Karaj.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i BE në podcastin e Ditmir Bushatit: Integrimi nuk është në dorën tuaj! Lufta në Ukrainë hapi mundësi për Ballkanin Perëndimor

Eksperti i BE në podcastin e Ditmir Bushatit: Integrimi nuk është në dorën tuaj! Lufta në Ukrainë hapi mundësi për Ballkanin Perëndimor