Përfundimi i votimit për Zgjedhjet në Kosovë, Exit Pollet nxjerrin fitues Albin Kurtin

Në Kosovë ka përfunduar procesi i votimit në të gjitha qendrat e votimit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare për qeverinë e re dhe kryeministrin dhe menjëhjerë më pas Exit Pollet e para kanë nxjerrë fitues partinë Vetëvendosje me në krye Albin Kurtin. 

Njëri Exit poll, i pari pas mbylljes së votimeve në Kosovë, i realizuar nga “Albanian Post” në të cilin nuk janë të përfshira votat e minoriteteve, shpall fituese Vetëvendosjen. Sipas këtij Exit Polli, se partia e parë është Vetëvendosja me 53 %. 

Kanë dalë edhe 2 Exit Polle të tjera për zgjedhjet të cilat po ashtu shpallin fituese Vetëvendosjen. Edhe në Exit Pollin RTV Dukagjin, VV’ja del e para me 47.9%! Partia e dytë është : PDK me 20 %; Partia e tretë është: LDK me 17 %; Partia e katërt është: AAK 7 %; Partia e pestë: NISMA 2 %. Ndërkaq edhe Exit Polli i mediumit Koha nxjerr fitues Kurtin.

Instituti PIPOS ka publikuar rezultatin e Exit Poll-it.

Këto janë rezultatet e zgjedhjeve për partitë shqiptare.

Sipas këtij EXIT POLL-i, që nuk paraqet rezultatet zyrtare, partitë politike në vend në këto zgjedhje janë renditur kështu:

1: Vetëvendosje me 41.8 %

2: PDK me 16.5 %

3: LDK me 15.2 %

4: AAK me 7.2 %

5: Nisma me 2.6 %

6: Komunitetet pakicë me 16.7 %

Në Exit Pollin e UBO Consulting publikuar menjëherë pas mbylljes së vendvotimeve, në orën 19, më RTV Dukagjini dhe të transmetuar edhe në faqen e Facebookut të Ballkani.info, Sipas UBO Consulting del se VV ka marrë 47.9 për qind, PDK, 17.7, LDK 14.6, AAK 6.6 dhe Nisma 2.5 për qind.del se VV ka marrë 55 deputetë, PDK, 20, LDK 17, AAK 8 deputetë dhe NISMA 0 deputet.Exit Polli i  krijuar nga Albanian Post dhe Baton Haxkiu ka renditur Lëvizjen Vetëvendosje të parën në këto zgjedhje me 53% të votave,shkruan Gazeta Sinjali.

E dyta renditet PDK me 20%  kurse e treta LDK me 17

Ky është Exit Polli i mediumit Koha:

Mediumi Koha.net ka publikuar një exit poll me renditjen e partive.

Sipas këtij Exit Poll-i, Vetëvendosja renditet e para me 50.7 % të votave

E dyta renditet PDK’ja me 15.4 %

E treta LDK me 15.1%

E katërta AAk me 6.8%

E pesta Lista Serbe me 5.8%

E gjashta Nisma me 2.9 %


Lajmi kryesor:

Votimi u mbyll pa incidente në Kosovë, morën pjesë rreth 46% e qytetarëve! KQZ numëron mbi 450 mijë vota, kryeson bindshëm Albin Kurti (Numërimi live)


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit:×

Lajmi i fundit

John

Gazetari zbulon gafën e gjyqtarit për vendimin mbi Fatmir Mediun: Nuk i është referuar Kodit të ri Penal që është ndryshuar në 2017