Ndërtimi i rrugës Korçë-Ersekë, përfundon aksi Qafa e Qarrit-Mollas! Rama: Do të vihet në përdorim shumë shpejt

Ndërtimi i rrugës Korçë-Ersekë, përfundon aksi Qafa e Qarrit-Mollas! Rama: Do të vihet në përdorim shumë shpejt

Aksi Korçë-Ersekë

Segmenti rrugor Qafa e Qarrit në Mollas pjesë e aksit Korçë-Ersekë ka përfunduar.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet, ndërsa shkruan se ky aks do të jetë në përdorim shumë shpejt për banorët e zonës dhe turistët.

“Mirëmëngjes dhe me segmentin rrugor të përfunduar nga Qafa e Qarrit në Mollas, pjesë e aksit Korçë-Ersekë ku aktualisht po jepet dora e fundit me vendosjen e sinjalistikës rrugore, për t’u vënë në përdorim të plotë shumë shpejt për banorët e për vizitorët në rritje të përvitshme të asaj zone magjepsëse, ju uroj një fundjavë të mbarë”, shkruan Rama.

 

Aksi rrugor Korçë-Ersekë, aktualisht ka një gjatësi prej 45 kilometrash, ndërsa me përfundimin e segmentit të ri distanca shkurtohet në 35 kilometra. Po kështu, aksi i ri do të ketë të gjithë elementët e nevojshëm që lidhen me sigurinë rrugore. Ndërtimi i tij do të nxisë zhvillimin e mëtejshëm turistik të juglindjes së vendit duke afruar më pranë dy zona me mjaft potenciale, siç është Korça dhe Erseka.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 12/02/2023 02:40

  Ne pjeset ku jane vendosur blloqe betoni ne te dyja faqet e rruges do te kishte qene me mire qe rruga te ishte bere shume me e gjere dhe te ishin krijuar vende kullimi.Keto jane zona te bores e akullit,duhej te ishte marre parasysh ngushtimi i rruges nga debora kur mblidhet ne ane nga borapastrueset, ku nuk ka vend ku te hidhet,duhej te ishte marre parasysh ne projekt ndonje sistem kullimi per te pershpejtuar shkrirjen e bores e clirimin e rruges dhe se fundi,pjeset e betonizuara por te ngushta te rruges do te jene recete per perplasje te frikshme me zjarre e viktima nga makinat qe ecin me shpejtesi te larte e ku nuk do te kene shume hapesire per manovrim.

  Përgjigju
 • arjon: 11/02/2023 12:37

  respekte gjigandi

  Përgjigju
 • Shkodra 3 orë o shalgjatë: 11/02/2023 11:13

  Shkodra 3 orë o shalgjatë, janë 94 km. 5 mijë banorë kanë ngelë në Ersekë dhe ti çosh autostradë është pa kuptim. Apo 900 mijë banorë veriorë maten nga vota?

  Përgjigju
  • Shkodrani: 11/02/2023 11:33

   Shkodra eshte qytet krapash. Hahahahaha

 • Ani: 11/02/2023 10:46

  Nje investim mese i nevojshem

  Përgjigju
 • Dori: 11/02/2023 10:42

  Ky aks rrugor do shkurtoje dhe distancen per ne keto qytete

  Përgjigju
 • Vini: 11/02/2023 10:41

  Rruga po behet ne kushte shume te mira

  Përgjigju
 • Protestuesi: 11/02/2023 10:28

  Ashtu de, tja shtrojme rruget vendit qe te vijne demokratet e Berishes rehat rehat ne Tirane…per proteste:)

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!