Zgjidhen 150 anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD! 75 nga Forumi i Gruas dhe FRPD! Nga rikthimi i Hajdarit e Murrizit te zgjedhja e 'kritikut' Kadilli

Kuvendi Kombëtar, i thirrur nga Sali Berisha një ditë më parë, ka zgjedhur 150 emrat e rinj të Këshillit Kombëtar të PD-së. Emrat e Rithemelimit i bëri me dije Albana Vokshi, e cila tha se 75 prej tyre janë anëtarë të Forumit të Gruas si dhe të Forumit Rinor të PD-së.

Në emrat e Këshillit Kombëtar, vihet re se janë rikthyer Rudina Hajdari, Arben Imami, Myslim Murrizi e Aldo Bumçi. Anëtar i Këshillit Kombëtar është zgjedhur edhe Fatbardh Kadilli, i njohur si kritik ndaj Sali Berishës e Lulzim Bashës po ashtu. Ndër emrat janë edhe Osman Mula, Bujar Kapexhiu, mjeku Ilir Alimehmeti, studiuesi Apollon Baçe.

Mes emrave për anëtarë të institucionit të dytë më të rëndësishëm të PD vihen re besnikë të ish-kryeministrit Sali Berisha, ku nuk kanë munguar edhe ish-funksionarë të lartë në kohën e qeverisjes së PD-së.

Menjëherë sapo të konstituohet, Këshilli i PD, duhet të zgjedhë kryetarin e Këshillit, mes dy kandidaturash që do të propozohen nga Rithemelimi. Po ashtu para 22 majit, Këshilli duhet të zgjedhë edhe kryesinë e re të PD.

Një ditë më parë, Sali Berisha i la detyrë që Këshilli Kombëtar të zgjedhë edhe zëvendësuesin e Enkelejd Alibeajt, të cilin e shkarkoi nga posti i kreut të grupit, pavarësisht se ky i fundit dhe grupi i tij nuk njohin asnjë vendim të Sali Berishës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:21
150 EMRAT fitues/ Nga rikthimi i Myslim Murrizit e Rudina Hajdarit, te mjeku Ilir Alimehmeti, e artisti Bujar Kapexhiu, ja kush janë anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar të PD-së

Këto janë anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike. Ndër emrat vihet re rikthimi i Rudina Hajdarit, Myslim Murrizit, Aldo Bumçit.

Lista me emrat e anëtarëve të rinj:

 1. Adriana Gjonaj
 2. Adriana Kalaja
 3. Agron Kuliçaj
 4. Aida Shehu
 5. Akil Kraja
 6. Albina Deda
 7. Aldo Bumçi
 8. Aleksandër Biberaj
 9. Alta Hazizi Haluca
 10. Andi Dollapi
 11. Andi Mustafai
 12. Andon Frrokaj
 13. Anisa Dervishaj
 14. Anisa Kadesha
 15. Ankelida Çela
 16. Anxhela Malko
 17. Apollon Baçe
 18. Arben Beqiri
 19. Arben Ibro
 20. Arben Imami
 21. Arben Miza
 22. Arben Ristani
 23. Arbjola Halimi
 24. Ardjan Muka
 25. Ardian Turku
 26. Arjan Dedej
 27. Armend Musai
 28. Arnold Kariqi
 29. Arvid Bushati
 30. Aulon Kalaja
 31. Aurel Bylykbashi
 32. Avenir Peka
 33. Barbara Doda
 34. Bedri Hoxha
 35. Besart Xhaferri
 36. Besnik Aliaj
 37. Bislim Ahmetaj
 38. Bledi Kasmi
 39. Bujar Kapexhiu
 40. Bujar Vukaj
 41. Çlirim Gjata
 42. Dafina Muda
 43. Dasho Aliko
 44. Dava Marku
 45. Denion Shëngjergji
 46. Dorel Memoçi
 47. Dorian Teliti
 48. Dritan Burgie
 49. Edit Harxhi
 50. Elena Qirici
 51. Elgi Hyka
 52. Eliona Gremi
 53. Elior Vila
 54. Elisabeta Skrapari
 55. Elton Bano
 56. Elvis Malasi
 57. Edlira Bushati
 58. Enkelejda Sallaku
 59. Eno Bozdo
 60. Enca Basha
 61. Ervin Minarolli
 62. Esmeralda Metko
 63. Etion Kapedani
 64. Fatbardh Kadilli
 65. Fatbardha Kadiu
 66. Fation Bathorja
 67. Feride Rrahmanaj
 68. Fjoralba Dizdari
 69. Fiqiri Ismaili
 70. Floriana Garo
 71. Florin Kurmekaj
 72. Florion Mima
 73. Gazmend Dibra
 74. Gazmir Spahia
 75. Genc Deromemaj
 76. Genc Pollo
 77. Gent Strazimiri
 78. Gentian Mishova
 79. Gjergj Mero
 80. Gjov Vuksani
 81. Glauk Olldashi
 82. Grigels Muçollari
 83. Ibrahim Morina
 84. Ilir Alimehmeti
 85. Iliriana Kuçana
 86. Imanuel Çaushaj
 87. Imelda Kraja
 88. Indrit Hoxha
 89. Irena Shestani
 90. Ivi Kaso
 91. Jamarbër Malltezi
 92. Jola Hysaj
 93. Julian Deda
 94. Kejtis Kruja
 95. Klara Bici
 96. Klaus Shaqiri
 97. Klevis Balliu
 98. Klodian Lata
 99. Klodian Mucco
 100. Klodiana Çapja
 101. Laura Vorpsi
 102. Lediana Fratari
 103. Ledina Alolli
 104. Ledina Mandia
 105. Ledio Nuraj
 106. Lisandër Hoxha
 107. Lorenc Luka
 108. Lorin Hoxha
 109. Mal Berisha
 110. Malbor Duka
 111. Mariglen Doçi
 112. Mariana Brunga
 113. Matilda Qyrku
 114. Megi Balliu
 115. Mariglen Kurtballaj
 116. Mimoza Hadarmataj
 117. Mimoza Rexhvelaj
 118. Minushe Lazaj
 119. Mirala Tabaku
 120. Myqerem Tafaj
 121. Myslimi Murrizi
 122. Nadire Meçorapaj
 123. Nazlie Lacci
 124. Nikolin ÇALI
 125. Osman Mula
 126. Osman Stafa
 127. Parid Teferiçi
 128. Prel Gjoni
 129. Qemal Çejku
 130. Qemal Hoxha
 131. Rajmonda Bulku
 132. Renis Gjoka
 133. Robert Budina
 134. Roland Keta
 135. Rubens Shima
 136. Rudina Hajdari
 137. Sajmir Mulgeci
 138. Sara Bodo
 139. Sevalgon Berisha
 140. Shaqir Manjani
 141. Sherefedin Shehu
 142. Shkwlqim Hoxha
 143. Spiro Vaso
 144. Suzana Guxholli
 145. Valdete Vorbsi
 146. Voltana Ademi
 147. Xheraldo Dashi
 148. XHulian Guçe
 149. Ylli Asllani
 150. Zyrafete Kulla
Ora 14:09
Vokshi: 75 anëtarë të Këshillit Kombëtar, nga Forumi i Gruas dhe Forumi i të Rinjve

Albana Vokshi anëtare e Komisionit të Rithemelimit, në një konferencë për mediat tha se 75 anëtare të Këshillit Kombëtar, janë pjesë e Forumit të Gruas dhe Forumit të të Rinjve.

‘Ishte një ditë historike për PD. Një tjetër dëshmi që në PD është kthyer vota e lirë. Çdo vendim e merr anëtarësia, të gjithë delegatët ishin zgjedhur me votën e anëtarësisë. U votuan në transparencë të plotë dhe po ashtu votat u numëruan në transparencë të plotë live deri sa ka përfunduar numërimi në orët e para të mëngjesit. 30% e Këshillit Kombëtar duhet të përbëhet nga zonjat dhe minimumi 15% nën moshën 30 vjeç. Pas një analize të listës fitues rezulton se janë 50% të Këshillit të ri Kombëtar të ardhur nga organizata partnere të PD, nga Forumi rinor dhe LDSH. 75 anëtarë të Këshillit Kombëtar vjen nga FRD dhe LDSH, hera parë në historinë e një partie politike. PD sot jo vetëm është më e fortë.’- tha Vokshi.

M.Q./xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Landi: 02/05/2022 09:32

  Lexova emrat.Jane ne pergjithesi xhaketa te kthyme mbrapç,ishte edhe gruaja e Tritan Shehut,gjithashtu kishte shume njerez qe nukmerren me politike fare,si Renis Gjoka etj.Me nje fjale futja kot,hajde t'majme Salen ne karrige.Turp.

  Përgjigju
 • Fahria: 02/05/2022 03:14

  Gallata dhe paturpersia eshte gje normale.Shikoni Hajdarin,dhe Lymin,Myslym Murrizin.Complet te paftyre dhe mashtruesa.Lymi dhe kjo kandiduan per deputet me parti te tjera,benin si qen kundra Pd-ës se Lulit dhe Sales,dhe tani per nje cope karrike i kaperdine ato qe thane.Lymi themeloi edhe parti,si e la partine Lymi tani,mes 4 rrugeve?Qe do te thote,keto jane ca karagjoze qe duan te jetojne dhe te perfitojne nga polititika.

  Përgjigju
 • Iris: 02/05/2022 01:01

  Me 150 petrita ka per t'a rifilluar historine /e kuqe/ te <<PD>> sekretari i org.baze te PPSH-se Berisha?!

  Përgjigju
 • erjon: 01/05/2022 21:20

  Sa gomere ka ky vend.... Me siguri qe keta do ta pushtojne Ameriken..... Sali Enver jemi gati kurdoher...

  Përgjigju
 • Figura e re Myqerem Tajaj dhe Asllani i presidences: 01/05/2022 20:38

  Pa hyre ne koemente epr krahun e vjeter Sorosian qe Berisha edhe kur e ben Armik nuk i ndahet, ajo qe po cudit ter Pd eshte rikthimi i Myqerem Tafajt dhe Ylli asllanit, pjesa me e heret qe e trasferoj tek Meta e riktheu perseri te vetja. Vajti ka vajti Zoica u kthye tek gorica

  Përgjigju
  • Financimet e Hohenhemit: 02/05/2022 01:02

   ca te ka cudit? Pjesa e sigurimit te shtetit te institutit te Kamzes, qe lidhej me fijet me te cuditshme te sekretarise se KM. Lexo shenimet e Gjergj Lezhajt dhe kupton me shume. Enver Hoxha e beri ter popullin ushtar, Myqeram Tafaj e beri ter popullin student. Krimi qe ka ber ky me arsimin ne Shqiperi dhe 100 vjet do i ndihen pasojat.

 • HIPOKRITI: 01/05/2022 18:53

  Degjoja shpesh Murizin qe anatemonte sigurimsat dhe komunistet.E gjitha ishte hipokrizi,sepse te krye komunisti vajti dhe mbeshteti koken.Po partine e re qe krijove ku e le Muriz?U legenose edhe ti Muriz.E kote te te them turp te kesh se ju nuk e njifni turpin .Ate e hani me buke

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Rama: Në 2024 pensionistët do pajisen me kartën e tyre! S’do e marrin pensionin në postë, por në bankë

Rama: Në 2024 pensionistët do pajisen me kartën e tyre! S’do e marrin pensionin në postë, por në bankë