Përgjysmuan numrin e urbanëve, reagon Braçe: Kriminale, po përhapin qëllimisht COVID! Janë kthyer në bomba infeksioni

Deputeti i PS-së Erion Braçe

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe thotë se vendimi i kompanve të linjave të transportit urban për të përgjysmuar numri i autobusëve, është kriminale. Braçe thotë se autobusët janë kthyer tashmë në bomba infeksioni të virusit COVID. Më ketë mënyrë thotë deputeti i PS-së, ato po përhapin qëllimisht COVID.

‘Ti themi gjerat sic jane: Kjo qe operatoret private po bejne me autobuset ne #tirane, eshte kriminale! I kam degjuar privatet ne ligjerime me pashe neper tv; Kam kuptuar qe “halli” i tyre eshte ekonomik-ka lidhje me fitimin, kontraktual. E kuptoni diferencen? Qendrimi i tyre konkret, ne linja autobusesh, per nje fitim kontraktual, eshte i njenashem e kriminal; Ne Tiranë ata, po qarkullojne autobuse qe jane doemos bomba infeksioni. Te perdoresh njerëzit qe levizin me autobuse per te arritur qellimet e fitimit kontraktual, eshte kriminale ne kushtet e nje pandemie. Eshte perhapje e qellimshme e infesksionit. Kaq per tani.’- shkruan Braçe.

Prej ditësh linjat urbane në Tiranë, po funksionojnë me gjysmë kapaciteti. Që pas daljes nga karantina në vitin e kaluar shoqatat e transportit gjatë protestave të zhvilluara kërkuan heqje akcize, ulje TVSH-je dhe rimbursim për personat që përfitojnë transportin falas. Teksa ka kaluar më shume se 1 vit pa u plotësuar, shoqëritë i kanë shtuar kërkesat e tyre. 

Kërkesat e tyre minimalisht i kushtojnë buxhetit të shtetit 4.1 milionë euro. Konkretisht vetëm plotësimi i kërkesës për uljen e TVSH-së nga 20% që është aktualisht në 6%, në një vit i kushton buxhetit 1.8 milionë euro. 

Kërkesa e dytë për heqjen e akcizës që është 37 lekë për litër kushton në një vit 2.3 milionë euro. Në rast se shteti e ka të pamundur të heq akcizën kompanitë kërkojnë heqje të taksës së qarkullimit që është 24 lekë për litër, dhe heqja e saj i kushton arkës së shtetit rreth 2 milionë euro në vit. 

Këto janë lehtësira që i takojnë vetëm kostos së karburantit, që përbën mesatarisht 48% të kostos totale të transportit publik. Kërkesa tjetër e bërë që në 2020 është rimbursimi për 21 mijë qytetar që në bazë të ligjit përfitojnë shërbimin e transportit publik falas për shkak se janë invalidë, të verbër apo me librezë shëndetësore. Kostoja e rimbursimit përllogaritet në rreth 18 milionë lekë sipas shoqatës kombëtare të transportit qytetas. 

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 22/10/2021 02:57

  Po sikur u tha qe do vinin ne perdorim autobuza elektrike,apo qe s'perdorin nafte? Eshte e vertete,apo e kam gabim?

  Përgjigju
 • andi: 21/10/2021 14:40

  Po pse nuk i kompenson qeveria? Ata autobuze nuk ecin me ajer! Mos eshte kriminale qe qeveria nuk merr asnje mase?!

  Përgjigju
 • jnhbgvfd: 21/10/2021 14:00

  te q.. covidin, na cate k....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Fotografia e vitit, videokërkesa ime dhe urimi im, Rama hap garë për tre çmime në fundvit! Ja si mund të konkurroni