Përkujtohet 22-vjetori i tragjedisë së Selicës, banorët: Shteti të na ndihmojë të identifikojmë eshtrat e gjetura

29 Prilli i vitit 1997 do të sillte tragjedinë më të madhe të ndodhur ndonjëherë në Mat e më gjerë. Plot 23 persona humbën jetën pas një shpërthimi të municioneve luftarake në tunelet e ushtrisë në Qafshtamë. Teksa gërmonin për he hequr diagoret dhe për të marrë materialin luftarake të cilin më pas do ta shisnin, gra, fëmijë e të rinj mbeten të vdekur pasi njëri nga tunelet shpërtheu.

Për të përkujtuar këtë tragjedi, banorë të fshatit Selicë i cili kishte edhe numrin më të madh të atyre që humbën jetën, ishin pranë vendit të tragjedisë për të përkujtuar të afërmit e tyre. Vetëm 11 nga 23 viktimat janë identifikuar dhe varrosur, ndërsa të tjerëve nuk iu është gjetur trupi.

Pak muaj më parë, ministria e mbrojtjes nëpërmjet forcave xheniere nisi pastrimin e tuneleve ku dhe konstatoi eshtra njeriu në njërin nga tunelet. Ndërkohë banorët që kanë humbur të afërmit e tyre aty, thonë se prej 7 muajsh nuk kanë marrë asnjë përgjigje nga ministria e mbrojtjes se kujt i përkisnin eshtrat e gjetura në pastrimin e tuneleve.

"Të paktën ta kishim varrosur edhe pa identifikim veç ta kishim varrosur, se njeri ka qenë", u shpreh një banor.

"U bë një vit dhe akoma nuk dihet se ku e ka çuar, s'ka ardhur akoma të marrë askush analiza, s'dihet se ku e kanë çuar. Aty mund të jenë gjetur shumë kufoma. Shteti i bëj thirrje se e kujt është ajo kufomë. Ndoshta janë motrat e mia, ndoshta të tjetrit. Ta flemë mendjen të paktën", tha një tjetër.

Gjithashtu banorët e Selicës shprehen se në këto vite shteti nuk është kujdesur për ta, madje në vitet e fundit nuk po përkujtohen më këto viktima nga instancat shtetërore apo lokale.

B.K.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Rama fton të rinjtë të bëhen pjesë e FA: Vijoni aplikimin për mundësitë e shumta

Rama fton të rinjtë të bëhen pjesë e FA: Vijoni aplikimin për mundësitë e shumta