FOTO/ Stuhia shkatërron kampin e improvizuar, azilkërkuesit shqiptarë në Francë: Jetojmë në kushte çnjerëzore

Kampi në Francë ku jetojnë azilantët shqiptarë

Kampi në Francë ku jetojnë azilantët shqiptarë

114 shqiptarë, 37 prej të cilëve të mitur, po jetojnë në kushte të vështira në një kamp të improvizuar azilantësh në Toulouse të Francës.

Kampi ishte ndërtuar në breg të lumit, ndërsa gjendja e tyre u bë edhe më keq për shkak të përmbytjes nga një stuhi që goditi vendin, që shkatërroi tendat e tyre.

Ata u evakuuan, por pas një jave u rikthyen sërish në të njëjtin kamp, ndërsa kushtet e jetesës i konsiderojnë 'çnjerëzore'.

Shërbimet shtetërore franceze kanë thënë se po monitorojnë nga afër situatën. Ndërkohë shoqata Humanitare Utopia shprehen se situata është shumë shqetësuese nëse shqiptarët do të vijojnë të jetojnë në këto kushte.

Kampi ku jetojnë shqiptarët

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • [email protected]: 21/01/2022 21:03

  Me mir aty në kamp se sa në Shqipëri ku u rrezikohet jeta në Shqipëri e ha plumbin kot se koti 80 % e shqiptarve Jan dhunuar nëpër rrugët e Shqiperia nga më të fortët 50% e vajzave në Shqipëri jan perdhenuar dhe nuk flasin sepse ska shtet në Shqipëri aktualisht vriten të pakte 10 veta ne dit .as një shqiptar nuk ikën nga Shqipërija nga varfëria ikin nga mosfunksionimi i shtetit dhe nga personat me precedent penal që kërcënoj në mes të ditës shqiptarët.duan jet me te mir për femit e tyre sepse në Shqipëri mundë të vriten kot se koti.

  Përgjigju
 • Franc: 20/01/2022 07:57

  Dhe moti i shkaterron shqiptaret. Mire ne fillimet e demokracise kerkonin azil politik te gjithe po tani pas 30 vjetesh qe e kane demokracise ne vend cfare azil politik kerkojne. Te kthehen e te rrine ne Shqiperi

  Përgjigju
 • Redi: 20/01/2022 05:06

  Kerkoni azil ne Shqiperi. Se Rama dhe Veliaj do tu strehojne tek Rogner ose Florida ne Durres. Helbete, kur afganet i strehojme pse jo tanet!

  Përgjigju
 • Alb: 20/01/2022 00:23

  E duam shqipnin si gjithe europa kjo ashte demokracija

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Pak para se të futen në stadium, tifozët holandez kërcejnë me muzikë popullore shqiptare