Përmbytja e Bibliotekës Kombëtare/ Shoqëria Civile protestë: Të nisin hetimet

Pasi Biblioteka Kombëtare shpalli gjendjen e emergjencës, pas përmbytjeve që iu bë pak ditë më parë katit të parë të saj, sot qytetarë dhe përfaqësues të Shoqërisë Civile protestuan pranë Bibliotekës Kombëtare.

Protesta  vjen pikërisht  pas përmbytjeve në këtë Bibliotekë, ku u dëmtuan disa materiale. Kujtojmë këtu se, Biblioteka Kombëtare u përmbyt nga reshjet e shiut të datës 23 qershor. Në një nga sallat e saj në katet e nëndheshme, në të cilën ndodhen libra, revista dhe gazeta, ku mbizotërojnë tekstet mësimore dhe botime të 15 viteve të fundit, janë përfshirë nga uji duke u dëmtuar pjesërisht. 

Aktivistët kanë kërkuar nisjen e hetimeve nga ana e Prokurorisë për kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, drejtoreshën e Bibliotekës, si dhe kompaninë që kryente punime në afërsi të bibliotekës.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kronikë e ndryshimeve të mëdha, e qortimeve dhe vlerësimeve rapsodike

Kronikë e ndryshimeve të mëdha, e qortimeve dhe vlerësimeve rapsodike