Përmbytjet në jugun e Brazilit, shkon në 170 numri i viktimave

Përmbytjet në jugun e Brazilit, shkon në 170 numri i viktimave

Përmbytjet në Brazil

Përafërsisht 169 brazilianë kanë humbur jetën si rezultat i përmbytjeve shkatërruese në jugun e Brazilit, në shtetin Rio Grande do Sul, siç raporton media vendase G1.

Më parë, numri i vdekjeve ishte rreth 143. Sipas një informacioni të përditësuar, 806 persona u dëmtuan dhe 56 rezultojnë të humbur.

Përmbytjes detyruan rreth 581 mijë veta të lënë shtëpitë e tyre, teksa shiu dhe stuhitë prekën më shumë se 2.3 milion njerëz në rajon, sipas autoriteteve. Shirat filluan të godasin jugun e Brazilit në fillim të muajit maj. Presidenti Luiz Inacio Lula da Silva vizitoi rajonin më herët.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Zelensky: I tronditur nga sulmi ndaj Donald Trump

Zelensky: I tronditur nga sulmi ndaj Donald Trump