Pogradec/ Peshkatari kap koranin mbi 13 kg në Ohër e shet për 20 mijë lekë: S’kisha kapur kurrë kaq të madh

POGRADEC - Prej 27 vitesh, pothuaj çdo ditë hyn në liqen për të peshkuar, por asnjëherë nuk kishte nxjerr nga Liqeni një peshk me përmasa të mëdha.  Zyrtarish në liqenin e Ohrit është kapur korani me peshën 13.10 kg. Peshkatari fatlum është Ylli Jaçellari, 45-vjeçari nga fshati Udënisht i Pogradecit.

Ai tregon për Report TV se teksa po nxirrte nga liqeni rrjetat, vuri re se në to ishte një peshk i përmasave jo të zakonshme. Peshkatari pogradecar nuk ka kapur ndonjëhërë koran të këtyre përmasave dhe as ka dëgjuar të kapet ndonjëhërë nga peshkatarët e tjerë.  

"Duke nxjerrë rrjetat shikoj një gjë të bardhë, por nuk ma priti mendja të ishte koran aq i madh. Vetëm kur doli në sipërfaqe, vinte si i ngordhur i futa sakun dhe e hodha në varkë.  Atje kur e pashë u çudita sa i madh ishte, se nuk kishim zënë peshk aq të madh, koran kaq të madh. Kam 27 vite peshkatar dhe kam nxjerrë koran 6, 7 kile, apo mesatare 600, 700 gr. Kurse këta të mëdhenjtë janë të rrallë. Këto 27 vjet që  di unë që gjuaj peshkim kaq i madh nuk është kapur' thotë peshkatari. 

Jaçellari thotë se “mbretin e liqenit” e shiti plot 20 mijë lekë dhe shton se mund t’i kishte marrë edhe më shumë.

 "Më përpara ne kohë të sistemit nuk e di po me këto rrjeta që gjuajmë ne edhe nuk i mbajnë peshqit e mëdhenj. U shit shumë shpejt rreth 200 mijë leka

Korani konsiderohet specie endemike që rritet vetëm në Liqenin e Pogradecit, ai dallohet nga llojet e tjera të troftave që jetojnë në rrjedhën e sipërme të lumenjve për nga pendët çifte dhe piklat e kuqe. Jetëgjatësia e breznive të peshkut koran është garantuar nga Ministria e Bujqësisë e cila hedh çdo vit mijëra rasat në liqenin e Ohrit.  

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 21/04/2024 02:19

    Nuk paske degjuar te kapej ndonjehere koran me permasa te tilla?! Po qe peshkimi i tyre ne kete kohe eshte i ndaluar,ke degjuar??

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, si e vlerësoni ligjin?×

Lajmi i fundit

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)