Peskov: Tanket amerikane Abrams të dorëzuara në Ukrainë do të digjen

Peskov: Tanket amerikane Abrams të dorëzuara në Ukrainë do të digjen

1693331924_pesk.jpg

Tanket amerikane Abrams të dhuruara Ukrainës “do të digjen” si armët e tjera dhe nuk do të ndryshojnë situatën në zonën e konfliktit.

Kështu bëri të ditur zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Tanket Abrams janë armë kaq serioze. Por mbani mend se si Presidenti Vladimir Putin foli për tanke të tjera të prodhuara nga jashtë, që digjen lehtë. Epo, edhe këto tanke do të digjen”, tha Peskov në një konferencëme ​​gazetarët, raporton CNN.

Të hënën, Pentagoni konfirmoi se 31 tanke amerikane Abrams kanë mbërritur në Ukrainë. Ardhja e tyre u përshëndet nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, pasi dorëzimi pritet të shtojë një komponent të fuqishëm tokësor në forcat e Kievit.

Por Peskov tha se pavarësisht aftësive të tankeve, asnjë armë e vetme nuk mund të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në fushën e betejës dhe as të ndryshojë rrjedhën e luftës.

“E gjithë kjo nuk mund të ndikojë në asnjë mënyrë thelbin e operacionit special ushtarak apo rezultatin e tij”, tha ai, duke përdorur termin që Putin dhe udhëheqësit rusë përdorin për t’iu referuar pushtimit rus të Ukrainës.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Dronët iranianë të prodhuar me komponentë evropianë! Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Përshkoi 260 km nga Prishtina për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Erzen Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

Përshkoi 260 km nga Prishtina për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Erzen Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës