Peter Handke: Votova për Jugosllavinë dhe mora pjesë në ceremoninë e varrosjes së saj...dhe përmend çekanin

Çmimi Nobel për Letërsi për Peter Handke po debatohet ashpër në të gjithë botën. A mund të marrë çmimin dikush, i cili është paraqitur si përkrahës i luftës në ish Jugosllavinë dhe i Presidentit serb Slobodan Milosheviç?

Në intervistë për intervistën e përjavshmen "Die Zeit", poeti shprehet për herë të parë për çmimin dhe për debatin në këtë drejtim.

Shkrimtari Peter Handke foli në detaje për qëndrimin e tij të diskutueshëm pro Serbisë gjatë luftërave në ish-Jugosllavi.

Ishte "drejtësi për Serbinë", tha ai në intervistë dhe gjithashtupër të përjavshmen "Die Zeit". Dhe gjithashtu, "Si mund ta njohë Gjermania Kroacinë, Slloveninë dhe Bosnjë dhe Hercegovinën nëse më shumë se një e treta e serbëve ortodoksë dhe myslimanë jetonin në zonë dhe do të pasonin një luftë vëllavrasëse, nuk nuk ka luftëra më të këqija se luftërat vëllavrasëse"

“Në atë kohë, sulmi ndaj Serbisë ishte i njëanshëm”. Kjo ishte arsyeja, tha Handke, për të cilën ai simpatizoi Serbinë.

Në vitin 2006, Handke mbajti një fjalim në funeralin e Slobodan Milosheviç, i cili për gjashtë vite ishte mbajtur në një burg në Hagë.

Në intervistën për "Zeit", shkrimtari indirekt ndahet nga Millosheviçi. 76-vjeçari Handke tha se ai kurrë nuk ka shprehur keqardhje për Millosheviçin.

“Nëse mendoni se unë kam shprehur keqardhje apo kam qënë vegël e tij si shkrimtar apo historian, ngrihem, marrë një çekiç dhe ju godas”, - tha Handke.

"Asnjë fjalë e asaj që kam shkruar për Jugosllavinë nuk është kuptuar. Kjo ima është letërsi,"- tha Handke.

"Unë jam Jugosllav nga nëna dhe vëllait të nënës time, i cili ka studiuar në Maribor. Jugosllavia ka qënë diçka për mua. Nëse unë nuk do të isha krah Jugosllavisë, do ishte e pandershme nga ana ime”.

Duke komentuar pjesëmarrjen e tij në funeralin e Millosheviçit, laureati Nobel tha: "Sigurisht që isha atje, kam votuar që të mos shpërbëhej Jugosllavia dhe në fund mora pjesë në funeralin e varrosjes së saj”.

Me këtë deklaratë të shkurtër, Handke gjithashtu kundërshton ata që diskutuan për të Çmimin Nobel për letërsinë.

Shpallja e dhënies së çmimit më të rëndësishëm letrar në botë shkaktoi një reagim të përzier ndërkombëtar në fillim të muajit tetori.

 

  • Sondazhi i ditës:

    Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kreshnik Spahiu: Do ketë zhvillime të forta në rajon! ‘Rama 3’ i ka borxh shqiptarëve, opozita humbi shansin historik me tërmetin e pandeminë