POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Pezullohet nga detyra punonjësja e 'Shqiponjave' që jeton tek banesa pranë 'Petro Ninit'

Pezullohet nga detyra efektivja e policisë që banon tek banesa pranë shkollës "Petro Nini". Drejtuesit e policisë së Tiranë, i kanë komunikuar sot gojarisht urdhrin e pezullimit me motivacionin se ka penguar punonjësit e policisë në ushtrimin e detyrës. Blerta Dervishi ishte punonjëse e policisë pranë Repartit "Shqiponja" në Policinë e Tiranës. Ajo banon bashkë me 14 persona të tjerë në ndërtesën tek 'Petro Nini', ndërsa ditën e djeshme Përmbarimi shkoi pranë tyre për t'i nxjerrë jashtë, pasi tokës ku është ndërtuar banesa i ka dalë pronari. Thuhet se ka vendim gjykate të formës së prerë, të cilin përmbaruesit shkuan ta ekzekutojnë një ditë pasi njoftuan familjarët të lirojnë banesën.

Blerta Dervishi dhe banorët e tjerë nuk pranuan të dalin nga banesa duke shkaktuar përplasje të forta me përmbaruesit. Skena të dhunshme që u bënë në sy të fëmijëve. Përmbarimi tentoi të hapë me dhunë derën e jashtme të banesës ndërsa pas saj gjendeshin familjarët duke mos e lejuar këtë veprim. Blerta Dervishi u filmua edhe një moment nga kamerat teksa i hoqi nga dora njërit prej banorëve, një sëpatë që mbante në dorë pas portës së hekurit. Ka shmangur në çdo moment përshkallëzimin e situatës në dhunë, por shpërblimi që mori ishte pezullimi nga detyra.

Dje me urdhër të ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, u lirua nga detyra edhe drejtori i Policisë së Tiranës, Kastriot Skënderi ndërsa vendin e tij e mori përkohësisht zv.drejtori Dhimitraq Ziu. Ministri kritikoi efektivët për punë jo efikase.

Nuk ishte aspak një ditë e zakonshme për Blerta Dervishin, ish-sportisten që tashmë u pezullua nga reparti i Shqiponjave. Ajo dje nuk ishte krah kolegëve por përballë tyre, teksa mbronte me forcë shtëpinë e saj që rrezikon t'i shembet. Blerta Dervishi qëndroi për gjashtë orë krah familjarëve të saj, duke hasur në kundërshtinë e forcave policore të cilat ishin të vendosura aty për të ruajtur rendin dhe sigurinë.

Shqiptarja.com mëson më herët ajo i ka shkruar personalisht kryeministrit Edi Rama për t'i kërkuar zgjidhje për situatën, por ka marrë si përgjigje po të njëjtin qëndrim të shprehur dje nga kreu i ekzekutivit, që kjo nuk është përgjegjësi i tij, por e gjykatave.

G.M./d.ba.
Komento

Komente

 • Toni: 13/03/2019 10:00

  Shumica e komentuesve me sa lexoj, megjithese kane kaluar 30 vjet qe nga renia e sistemit socialist nuk e kane kuptuar qe jetojme ne kapitalizem dhe nuk ka me reforme agrare dhe shtetezime te shtepive te klases "borgjeze"...Prona private eshte e shenjte dhe nuk ka sentimentalizma...

  Përgjigju
 • Populli: 12/03/2019 20:44

  Mos e shkarkoni policen nga puna o qelbesira.

  Përgjigju
 • Bisha: 12/03/2019 17:19

  Jam dakort n.q.se.kan shkelur ligjin te meren masa te zbatohet vendimi gjykates.Pa me thoni pak kur pallati qe beri Basha ne buze te detit ne VL pse u demshperblye.apo kur flitet per popull vk

  Përgjigju
  • shaban: 12/03/2019 18:31

   ik mor v* me gjith ate emer

 • Erik: 12/03/2019 15:15

  Pezullim eshte, besoj se do kthehet shume shpejt perseri ne pune.

  Përgjigju
  • cun lagje: 12/03/2019 15:31

   besoj se po Erik, gjithsesi konsiderohet nje forme presioni qe ushtrohet ndaj nje qytetareje qe guxoi te mbroje shtepine e saj...

 • Aksi: 12/03/2019 14:37

  O derra! Ajo grua aty nuk ishte ne detyre. Ishte nje grua, nene, qytetare e thjeshte qe mbronte pronen qe ajo mendon se i perket! Keto ceshtje zgjidhini neper gjykata, jo duke hequr njerezit nga puna. Pse nuk pezulloni dhe deputetet kur rrihen me njeri-tjetrin, kur pijne e ngasin makinen ne gjendje te dehur. Kafshe!

  Përgjigju
  • Aksi: 12/03/2019 16:28

   E lexove komentin tim ti Alex apo "flit nje fjale, o dhenderr!"... Thashe, mbron pronen qe "mendon se i perket". Kudo raportohet se dy palet jane ende ne proces gjyqesor, per me teper qe familja jeton aty qe ne 1953. Nuk eshte si rasti Astirit ky, plak. E nuk pezullohet robi nga puna pse proteston per te mbrojtur strehen e femijeve te vet. Po thuaj ishalla e cojne ceshtjen ne Strasburg, nese kane te drejte, se mbase marrin dhe keta 12 milione euro demshperblim si vjehrri Lulit.

  • Alex: 12/03/2019 15:32

   Cilen prone mbronte o Aksi??? Pronen e Marikes? Akoma se kupton o mavri qe prona nuk eshte e tyre por e zene forcerisht. Lexoni pak qe te kthjelloni trurin. Cili eshte kafshe ketu???

 • Xhiku: 12/03/2019 14:27

  O shtet xhore te gjith ne burg ju pafshim

  Përgjigju
 • bim: 12/03/2019 14:15

  Ne ne Shqiperi bejm heronj ato qe nuk zbatojn ligji, po te ishte e juaja prona i kishit cit per zhelesh jasht, ato qe zaptojn token duhet ta lirojn

  Përgjigju
 • Fredi: 12/03/2019 12:54

  TRUALLI NUK KA PRONAR! PRONARI I VËRTETË I TOKES ESHTE REPUBLIKA! Fshatarë e banditë!

  Përgjigju
  • leon: 12/03/2019 19:11

   O Alfredo,pyete babin ne fshatin ku i jetonte familja para 1945 ,pronen e kishte te veten,apo ne perdorim nga Republika,,,

 • cun lagje: 12/03/2019 12:15

  kjo heroin eshte nje nga efektivet me te mira e te kualifikuara qe ka policia e ketij shteti. Kjo eshte nje nga ato burrneshat sypatrembura qe ne cdo protest masive qe zhvillohet ne tirane caktohet ne kordonin e pare te policise duke ditur aftesit e saja ne mbrojtjen e institucioneve te shtetit dhe kokave te ketyre zyrtareve te cilet SOT po e poshterojne, diskriminojne, shantazhojne, heqin buken e gojes...vetem e vetem se arriti te mbroje me gjak e me shpirt strehen e femijeve dhe priderve te saj. Une personalisht do jem aty ne mbeshtetje te kesaj kauze...deri ne fund!

  Përgjigju
  • Justice: 12/03/2019 22:11

   Kjo duhet te jete dhe nje nga ato qe do nxjerrin nga shtepite banoret e astirit,etj.Edhe koleget e saj qe po e nxjerrin po kete,jam i sigurt qe do kene ndonje shtepi pa leje.Perfundimi...zbatoni ligjin,pastaj kerkoni nga te tjeret llogari.Behuni njerez per veten tuaj.

 • Erald: 12/03/2019 11:54

  O legena turp t'ju vije, shtepine ja prishet e hoqet edhe nga puna. O ndyresira. Do ngrihet ky popull tu marre zvarre nje dite per gjithe te keqijat qe keni shkaktuar

  Përgjigju
  • leon: 12/03/2019 19:09

   O Erald komunistet ne 1945,kan mare gjith pronat e Tironsave te vertete i hoqi nga Tirana i burgosi,etj,,dhe e mbushi Tironen me "qytetar" nga fshatrat e jugut dhe i beri "Tironca" si vet quhen provincalet qe u duket vetja qytetar dhe harrojn qe vijne nga fshati gjyshit..o djal

 • eri: 12/03/2019 11:54

  Eshte nje heroin

  Përgjigju
 • xreport: 12/03/2019 11:37

  policia duhet te zbatoje Ligjin, kjo duhet ta dije me mire.

  Përgjigju
 • Loran shehu: 12/03/2019 11:35

  Minister legen shtet kurv

  Përgjigju
  • $$$$$: 12/03/2019 16:48

   Pronen e sateme zagar .. ballistat e mutit kulaket e qelbur qe keni ngren pulat dhe keni spiunuar luften prandaj ju eshte konfiskuar prona.. hapi letrat dhe lexoi deri ne fund.. pronaret te ashtu quajtur duhet te ndiqen nga trojet shqiptare per tradheti ndaj attheut dhe te shpallen non grata per shqiperin tradheti ndaj vendit.. lind pyetja perse ju konfiskua prona ? Zagaret yt rrace e poshter.

  • Pronari Ligjshem: 12/03/2019 15:33

   K**va me e madhe je ti Loran qe mbron antligjin dhe ata qe zaptojne pronat e te tjereve.