Pite të mbushura me djathë dhe proshutë / receta e piteve të famshme greke Peinirli nga zonja Albana

Pite të mbushura me djathë dhe proshutë

Përbërësit:

 • 400 gr miell
 • 1 lç kripë
 • 1 lç sheqer
 • 1 ls vaj ulliri
 • 1 ls uthull
 • 230 ml ujë afërsisht

Për mbushjen:

 • 400 gr djathë i grirë i butë
 • 400 gr proshutë
 • 1 vezë për person

Përgatitja:

Në një tas shtojmë të gjithë përbërësit e brumit dhe e lemë të pushojë për disa minuta. Më pas e hapim brumin në formë rrumbullake dhe i japim me duar një formë të stërzgjatur dhe me pirun i bëjmë disa vrima. Bëjmë mbushjen e piteve, shtresën e parë me proshutë, të dytën me djathë të grirë dhe në fund hedhim një kokërr vezë. I vendosim pitet në furrë të piqen në temperaturën 180 gradë Celsius për 20 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol