Plagjiaturat/ Nikolla: Ministria do të mbledhë titujt e pedagogëve dhe do verifikohen, vendimi për ta është i Universitetit

Në studion e Repolitix, pedagogia Erka Caro dhe këshilltari i Kryeministrit për Arsimin kanë replikuar për çështjen e plagjiaturave të pedagogëve dhe kërkesën që ka bërë qeveria për të verifikuar ministria titujt e pedagogëve.

Diskutimet në Repolitix

Nikolla: Roli i qeverisë është shqetësimi për këtë gjë që ka ndodhur.

Erka Caro: Ne s’kemi patur mjetet për t’a bërë.

Albert Nikolla: Këtë e shoh edhe vetë si problem, ne s’kemi fonde për kërkimin shkencor.

Caro: Ne biem dakord që ky problem është real.

Nikolla: Si shkon ky bord dhe blen 70 mijë euro një makinë? Atëherë problemi është tek ju o zotërinj, jo tek qeveria…. Qeveria i thotë universitetit të mbledhë të gjithë titujt e pedagogëve që ka atje dhe MASR i verifikon me plagjiaturën dhe vendimmarrjen e merr universiteti.

Caro: Kjo duhet të jetë kompetencë  e Universitetit. Ministria kërkon të gjithë titujt, dhe ne reaguam me këtë deklaratë.

Studenti: Shqetësimi ynë defakto i doktoratës është që të marrë fund. Sesi do të zgjidhet për ne ka shumë pak rëndësi. Këtu ka shumë pedagogë që s’kanë ende doktoraturën dixhitale.


Lajmi kryesor:

Pakti për Universitetin/ Studentë dhe pedagogë diskutojnë në Repolitix, Ndreca: Universitetet, të vetmet që nuk reaguan


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ministri polak i bujqësisë, Telus: Embargoja ndaj grurit ukrainas mbetet pezull derisa të kemi një vendim të përbashkët

Ministri polak i bujqësisë, Telus: Embargoja ndaj grurit ukrainas mbetet pezull derisa të kemi një vendim të përbashkët