Plagosi me thikë 5 persona në Xhaminë në Tiranë, avokati kërkon shtrim në spital psikiatrit të Rudolf Nikollajt

Rudolf Nikollaj dhe momente nga sulmi në xhami

Avokati i Rudolf Nikollaj, i cili në 19 prill plagosi me thikë 5 persona në xhaminë Dine Hoxha në Tiranë, ka kërkuar lirimin nga qelia të tij dhe shtrimin në spital psikiatrik . Avokati Isuf Shehi ka depozituar kërkesën dje në Gjykatën e Apelit të Tiranës, ku kërkon shtrimin dhe trajtimin e Rudolf Nikollaj në spitalin psikiatrik.

Rudolf Nikolla është lënë në burg me kërkesë të prokurorisë, ku akuzohet për veprën penale "veprime për qëllime terroriste", pas sulmit në xhami, ku plagosi 5 besimtarë myslimanë.  Në lidhje me ngjarjen vetë familjarët tha se veprimi i Nikollajt nuk ka të bëjë aspak me radikalizëm, por se ai ka probleme të shëndetit mendor, që i ka shfaqur prej 6 muajsh dhe nuk kurohej. Edhe vetë avokati shprehet se Nikolla duhet të trajtohet në spital psikiatrik, pasi ngjarja nuk ka lidhje me terrorizmin, por me depresionin dhe problemet e tij mendore.

Më herët Report Tv siguroi videon ekskluzive nga sulmi në xhaminë "Dine Hoxha" te rruga e Kavajës, ku dukej Rudolf Nikollaj, i cili fillimisht hyri me qetësi në xhami, teksa në dorën e djathtë mbante thikën. Më pas ai ka filluar të sulmojë besimtare një e nga një duke i gjëmuar me vrap. 2 prej besimtarëve ai i ka plagosur brenda xhamisë, ndërsa më pas ka dalë jashtë saj duke sulmuar edhe 3 besimtarët të tjerë, fatmirësisht jashtë rrezikut për jetën.

Pas sulmit ai ka marrë biçikletën për t'u larguar, por është ndalur nga kalimtarët dhe besimtarët të tjerë deri sa erdhi policia dhe e arrestoi.

Rudolf Nikollaj

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi në Repolitix: Berisha 'tirani' i fundit në Ballkan, pas Millosheviç dhe Izetbekoviç, prandaj është e vëmendshme Amerika