Plagosja tek 'Ura e Bunës'! U qëllua pas shpine me pistoletë me silenciator, 34-vjeçari: Erdha nga Shkodra në Spitalin e Lezhës, ndihesha më i sigurt! Policia s’gjen asnjë provë në vendngjarje

SHKODËR- Plagosja me tre plumba e Vinçens Piroli është bërë me pistoletë me silenciator. 34-vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Mali i Zi mbeti i plagosur në një atentat të dyshimtë në Shkodër. Ngjarja është e mbushur me mister dhe paqartësi dhe gjithçka bëhet edhe më konfuze ku dëshmia e Pirolit dhe ajo e të afërmit të tij që e çoi të plagosur në Spitalin e Lezhës janë kontradiktore. Ndërsa Piroli është shprehur se është qëlluar nga pas shpine teksa po ecte në këmbë, i afërmi i tij ka dëshmuar para bluve të Shkodrës se e kishte çuar 34-vjeçarin të takonte një person te ura e Bahçallekut dhe po e priste në makinë, por ai ishte kthyer i plagosur.

34-vjeçari është qëlluar nga pas shpine teksa po ecet në këmbë, me 3 plumba që e prekën një në shpatull dhe dy në pjesën e brinjëve. I plagosuri, i cili dyshohet se është vrasës me pagesë, pas plagosjes ka marrë në telefon një familjarin e tij, i cili e ka dërguar në spitalin e Lezhës, edhe pse plagosja ka ndodhur në Shkodër. Sipas dëshmisë së parë të 34-vjeçarit për policinë tha se erdhi në Spitalin e Lezhës pasi ndihej më i sigurt.

“Ndihem më i sigurt në spitalin e Lezhës se në Shkodër, prandaj erdha këtu”, u ka thënë ai hetuesve.

Në dëshminë e kushëririt të Pirolit, Mark Nika, i cili e ka transportuar në Spitalin e Lezhës të plagosurin, tha se nuk e di se kush ka qëlluar ndaj tij apo për çfarë arsye. Nika dëshmon para bluve të Shkodrës se pasi e la 34-vjeçarin te ura e Bahçallekut, kishte pritur në makinë, ndërsa Piroli ishte futur në një rrugë dytësore për të takuar personin, por ishte kthyer i plagosur.

I plagosuri është dërguar më pas në Spitalin e Traumës në Tiranë dhe ndodhet jashtë rreziku për jetën. Atij i është komunikuar masa e arrestit me burg në spital me qëllim ekstradimin e tij në Malin e Zi, ku kërkohet si autor i një vrasje. Dyshime të forta janë ngritur se bëhet fjalë për një atentat, kjo pasi 34-vjeçari ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar për një vrasje në Ulqin, ku hakmarrja është pista kryesore e hetimit.

Në mars të 2017 djali i një malazezi i quajtur Momçillo Gjurishiç ka vrarë me armë zjarri shtetasin nga Kosova, Beqë Likaj 53 vjeç. Pas vrasjes së këtij të fundit, në 4 korrik 2021 u ekzekutua Momçillo Gjurishiç dhe autor kryesor është Vincens Piroli së bashku me një tjetër shqiptar. Pikërisht plagosja e tij sonte mendohet të ketë të bëjë me këtë ekzekutim në shenjë hakmarrjeje.

Policia  ka shkuar në vendin ku mendohet se ka ndodhur plagosja e 34-vjeçarit në hyrje të Shkodrës, por nuk kanë gjetur në vendin e ngjarjes asnjë provë, asnjë gjurmë gjaku dhe asnjë gëzhojë plumbi. Policia ka sekuestruar kamerat e sigurisë për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:47
Shoqëroi Vincenso Pirolin në spitalin e Lezhës, zbardhet dëshmia e të afërmit të tij: Kishte lënë takim me një person, por erdhi i plagosur

Detaje të reja janë zbardhur lidhur me plagosjen e 34-vjeçarit Vinçens Piroli, i cili mendohet se kishte lënë takim me një person, i cili dhe e ka qëlluar 3 herë me pistoletë me silenciator.

Në dëshminë e të afërmit të Pirolit, Mark Nika, i cili e ka transportuar në Spitalin e Lezhës të plagosurin, tha se nuk e di se kush ka qëlluar ndaj tij apo për çfarë arsye. Nika dëshmon para bluve të Shkodrës se pasi e la 34-vjeçarin te ura e Bahçallekut, kishte pritur në makinë, ndërsa Piroli ishte futur në një rrugë dytësore për të takuar personin, por ishte kthyer i plagosur.

“Jemi nisur nga Lezha për në Shkodër, pasi Vinçensi më tha se do të takonte një person. Kemi mbërritur në Shkodër rreth orës 18:30. Në hyrje të urës së Bahçallekut që është edhe hyrja e Shkodrës Vinçensi ka zbritur nga makina dhe është futur në një rrugë dytësore. Aty kishte edhe një xhami. Unë e kam pritur në makinë. Papritur kur erdhi dikush e kishte plagosur. Unë nuk e di as se kush e ka plagosur dhe as arsyen sepse nuk më ka treguar. Pastaj e kam dërguar ashtu të plagosur tek spitali i Lezhës, sepse nuk donte ta çoja në Shkodër, për shkak se kishte frikë se mund t’i ndodhte ndonjë gjë. E kam çuar në spitalin e Lezhës dhe e kam lënë aty. Nuk e kam idenë se kë ka takuar dhe se kush e ka plagosur”, dëshmoi i afërmi i tij.

Ora 11:46
Gënjeu policinë? 34-vjeçari tha se u plagos tek ‘Ura e Bunës’, blutë shkojnë në vendngjarje por nuk gjejnë asnjë provë

Policia e Shkodrës ka shkuar në vendin ku mendohet se ka ndodhur plagosja e  34-vjeçarit Vinçens Piroli mbrëmjen e djeshme sipas dëshmisë së tij. Por blutë nuk kanë gjetur në vendin e ngjarjes asnjë provë, asnjë gjurmë gjaku dhe asnjë gëzhojë plumbi. Policia ka sekuestruar kamerat e sigurisë për zbardhjen e plotë të ngjarjes dhe nëse Piroli ka thënë të vërtetën se ku është qëlluar me 3 plumba pas shpine.

Ora 10:38
Akuzohet për vrasje me pagesë në Malin e Zi, arrestohet në Spitalin e Traumës me qëllim ekstradimin, 34-vjeçari i plagosur në Shkodër

 

Policia ka arrestuar 34-vjeçarin Vinçens Piroli i cili u plagos mbrëmjen e 3 janarit në Shkodër me pistoletë me silenciator. Piroli u dërguar për mjekim në Spitalin e Traumës në Tiranë, ku dhe iu komunikua masa e arrestit me qëllim ekstradimin e tij në Malin e Zi, ku kërkohet nga autoritete malazeze si vrasës me pagesë.

34-vjeçari dyshohet se është autor për vrasjen e Momçillo Gjurishiç, ngjarje e ndodhur me 4 korrik të vitit 2021 në Ulqin. 

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Tatim me fasha progresive edhe agjencitë që sjellin në Shqipëri punonjës të huaj

Tatim me fasha progresive edhe agjencitë që sjellin në Shqipëri punonjës të huaj