Plani i Metës dhe hetimi i anëtarit të vettingut, SHBA: Reforma në drejtësi duhet të vazhdojmë pa marrë parasysh pengesat

Takimi i ambasadores së SHBA-së me anëtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit

'Reforma në drejtësi duhet të vazhdojë pa marrë parasysh pengesat'. Ky është mesazhi i ambasadores së SHBA-së në Tiranë Yuri Kim në kulmin e debateve pas platformës së Ilir Metës. Pas takimit me anëtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, ambasadorja përcjell dy mesazhe shumë të rëndësishme, një për politikën dhe një për inkurajimin e strukturave të drejtësinë së re.

Në foton që ka postuar ambasadorja me anëtarët e Kolegjit nuk është Luan Daci i cili është i pezulluar për shkak të hetimeve nga SPAK-u, pasi fshehu të kaluarën. Por pavarësisht kësaj, ambasadorja shprehet se vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e shqiptarëve.

Mesazhi i dytë i diplomates amerikane shkon për politikën pas debateve që nisën nga paketa e Presidentit Ilir Meta që synon ndërhyrjen te reforma në drejtësi.  Kim shkruan se SHBA mbështet reformën në drejtësi, e cila duhet të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat.

"Kolegji i Posaçëm i Apelit ka një punë të vështirë, por vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e shqiptarëve. SHBA mbështet reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat" deklaron ambasadorja e SHBA-së.

Gjithashtu ambasadorja është takuar edhe me komisionerët publikë. "Takimi me Komisionerët Publikë në 21 majAta janë të përkushtuar për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime. Le ta vazhdojmë reformën në drejtësi duke ecur përpara, hap pas hapi" thekson Kim.  

Postimet e ambasadores së SHBA-se pas takimeve

 • Sondazhi i ditës:

  A e keni vendosur se për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

Komento

Komente

 • USA: 24/05/2020 15:59

  Ti varesh shpresat te ambasadorja , eshte sikur ti thuash komshise " qaje ti burrin tim ,se une do vete ne dasem" Keto jane vetem per te genjyer popullin.Askush nuk beson.As te Ambasadori Lu qe nuk peshkoi asnje korrobace e no me peshk.SAIMIR TAHIRI ISHTE PESHK I MADH PO RAMA ESHTE PESHKAQENI qe si afrohet dot ndonje ambassador se ai ose I ka xhan ose u jep troje prona toka per jo EDHE para nen do re

  Përgjigju
 • Era: 24/05/2020 08:00

  Une si qytetare dua te vazhdoje reforma ne drejtesi me ritme te shpejta dhe jo si breshka .nga spaku kishim pritshmeri te medha por deri tani ska bere ndonje gje. Problemi eshte qe ligji per korrupsionin nuk duhet te parashkruhet .pra ta anullojne parashkrimin e korrupsionit.dhe ne menyre absolute nuk duhet te aprovohet amnistia fiskale sepse keta I nxjerrin keto ligje per ti lidhur duart spakut dhe gjykatave

  Përgjigju
 • Miri: 23/05/2020 16:41

  Mire e ka ambasadorja po ti shikoj pak cb kesaj mules se maksimumi i aftesise eshte shetitjq mga liqeni e niperve. Per te mos thene per faktin qe thone qe i ka te denuar gjysmat e familjareve

  Përgjigju
  • Mira: 24/05/2020 00:46

   Po o Miri te drejte ke, njelloj si Xhafa qe kur ishte minister nuk mbante pwrgjegjesi per vellain, si Sajme Qorri i lidhur me teafikante, sic eshte Kajmaku i Vores qe ne kerkim e merr tendera, sic eshte kryetari bashkise Fush arrez qe ka vellane te arrstuar per trafik droge etj

 • Populli: 23/05/2020 16:34

  Per cfare reforme po flisni per ate qe deri tani ka hequr gjyqatar e prokurore qe gezonin respekt r kane lene ne detyre plehrat komuniste. Apo per ate qe bejne nderkomebratert qe dvoranit qe harron 100 milion leke i thone bravo e te tjereve u thone pse ka paguar tatime burri para martetese, vllai xhahxahai babai. Apo se kane mbetur ne detyre ata qe priteshin te iknin te paret dhe kane ikur nga detyra gjithe te rinjte me integritet

  Përgjigju
 • Toni: 23/05/2020 13:11

  Mendoj se Amerikanet nuk deshtojne ne investimin me reformen ne drejtesi.Kjo per interesa te tyre

  Përgjigju
  • New York: 23/05/2020 22:30

   Ca interesi ka USA ne Albanistan o mendjendrritur na ndrico edhe neve

 • UKU MOMLIT: 23/05/2020 13:04

  Zonja ambasadore US! Pa asnje meshire humane pershpejtoni mekanizmin per çrrenjosjen e korrupsionit shteteror shqiptar pasi po behen kater vjet ne kete front te veshtire dhe duam te shohim para drejtesise kryeministra e ish te tille,presidente e ish te tille dhe mjaft me shfaqie si tahirsajmiri e jaeldçela. Premtimi Juaj mban gjalle pritshmerite e popullit shqiptar dhe kjo duhet tju bej me interaktive duke çfarosur pengesat qe korrupsioni i larte shteteror shqiptar nxjerr,sajon e mbjell ngado,kurdohere edhe ne bashkepunim me antishqiptaret ne rajonin e Ballkanit e me gjere.

  Përgjigju
 • Vojsava: 23/05/2020 12:52

  Vettung me ardian hajdarin dhe luan dacin????? Po ka 1 vit qe jane publikuar dokumente origjinale per keta ordineret dhe asnje Institucion ska thene asgje.....Me ordinere qe mashtrojne dhe kur i kane letrat E perjashtimeve me vula shteti???? Hahahaha vettingun e kujt? Bejini atyre te KPA njehere vetting pastaj mininistrave e deputeteve. Boll me me propagande boshe.... Besomi ne reformen ne drejtesi aktualisht eshte 0 . Nuk mbulohet m...i me sh...e sado presion te beje be dhe usa . Ka mbaruar kjo reforma . Nqse doni reforme duhen te jene te gjithe te barabarte perpara ligjit., Nqse doni reforme duhet te spastroni KPA nga mashtruesit , ata te pergjigjen para ligjit dhe pastaj mbase mund te ribehet mgjse shanset jane 0.

  Përgjigju
  • Kajmaku Vorës: 23/05/2020 15:18

   Dakord me ty por ai muabeti i m*tit që mbulohet nuk është i vërtetë. Mund të thuhet : “nuk mbulohet dielli me shosh” ose “nuk LAHET m*ti me shurrë”. Bëhet gjithonë rrëmujë kjë shpehja popullore. Behet lëmsh

 • Qytetari: 23/05/2020 12:41

  Ina rama ka provuar ne kurriz kerrbacin e politikes antiamerikane.. Te shohim a do ti terheqi ujku plak fjalet qe ka thene per te ne parlament!!!!

  Përgjigju
 • Keli: 23/05/2020 12:25

  Po Zonja Ambasadore dil e bej fotografi per te mbeshtet Ardian Hajdarin qe e ke me informacion zyrtar te SHerbimit Informativ te perfshire ne korrupsion ne rritjen e moshes se pensioneve dhe qe e ka thene vete para komisionit qe nuk ploteson asnje kusht per tu zgjedh ne KPA. Dil e jepi mbeshtetje Rezarta Gabes qe dy here ne parlament eshte skualifikuar se nuk plotesonte kushtet per tu zgjedh se gjithe jeten perkthyese ka punuar dhe nuk u mor vesh se si heren e trete e kualifikuan dhe e votuan. Nuk eshte e moralshme kjo te mbrosh te korruptuar e te paafte ne KPA se te duhet te mbrosh nje vetting qe i ka dale boja duke heq gjyqtare e prokurore se skane paguar talsat ne arabi saudite para 20 vitesh

  Përgjigju
 • F-35: 23/05/2020 12:05

  E nderuar Znj. Ambasadore, penguesit e reformes ne drejtesi kane emra, ju padyshim i dini. Kontributi me i madh qe mund te jepni per kete popull do te ishte t'i benit publik. Koha eshte tani, mendoj.

  Përgjigju
 • Loran: 23/05/2020 11:43

  Reforma e leshit kjo reform ka ik per lesh pa filluar dhe nuk ka piken e besimit te popullit

  Përgjigju
  • Drini: 23/05/2020 12:21

   Shyqyr qe “popull” si eshte minorance. Pak jane gjithe keta gjyqtare e prokuror te shkarkuar? Te ishte kot kjo pune nuk dilte presidenti nerper sheshe per teatra duke u ul ne gjunje e duke luajtur tragjedi shekspiriane ‘do veteflijohem’ ke njera nga 10 shtepite. Rryp×

Lajmi i fundit

John

Brataj: Përse infektohemi me COVID edhe pas aplikimit të dozës së parë të vaksinës