'Plumbi i Artë'/ Kushërirë me avokatin, pas ‘betejës’ 2 mujore, gjyqtarja Entela Shedula përjashtohet nga gjykimi i Gentian Sharrës

'Plumbi i Artë'/ Kushërirë me avokatin, pas ‘betejës’ 2 mujore, gjyqtarja Entela Shedula përjashtohet nga gjykimi i Gentian Sharrës

Gjyqtarja Entela Shedula

Pas një beteje gjyqësore 2 mujore me avokatin e Gentian Sharrës, Sokol Hazizaj, me të cilin rezulton kushëri, gjyqtarja e Durrësit EntelaShedula nuk do të jetë pjesë e treshes së gjyqtarëve që do të gjykojë dosjen “Plumbi i Artë” në Gjykatën e Posaçme.

Pas kërkesës së Prokurorisë për përjashtimin e saj nga trupi gjykues, është vendosur largimi dhe zëvendësimi me një tjetër gjyqtar. Me vendim të KLGJ-së, për shkak të ezaurimit të gjyqtarëve të posaçëm në këtë proces, është emëruar gjyqtari Taulant Banushi.

Më herët për gjyqtaren Entela Shedula janë depozituar dy kërkesa të tjera për përjashtimin e saj nga dosaj ku bën pjesë bashkëpunëtori I drejtësisë Nuredin Dumani gjë për të cilën nuk janë miratuar.

Kërkesën e parë e kanë bërë avokatet, për shkak se gjyqtaria kishte lidhje familjare me një nga avokatin e të pandehurit Gentian Sharra, i cili është Sokol Hazizaj.

Në seancën e parë kërkesa e tyre u rrëzua duke përjashtuar në rrethana të paprecedenta gjyqësore avokatin nga ky proces dhe duke ia hequr të drejtën Gentian Sharrës për t’u mbrojtur më avokatin e tij.

Pas disa ditësh vetë gjyqtarja Shedula paraqiti një kërkesë për tu larguar nga ky proces për të cilën një trup tjetër vendosi rrëzimin e saj.

Në këto kushte prokurori Behar Dibra depozitoi edhe kërkesën për përjashtimin e gjyqtares ku kësaj radhe gjeti aprovim.

Në këtë proces gjyqësor, janë 3 dëshmitarë të drejtësisë Nuredin Dumani, Skerdi Tase dhe Erjon Alibej si dhe 17 persona të tjerë që akuzohen për një sërë ngjarjesh kriminale.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Përgatituni/ Sot dita më e nxehtë e qershorit, temperaturat deri në 41 gradë Celcius

Përgatituni/ Sot dita më e nxehtë e qershorit, temperaturat deri në 41 gradë Celcius