Po ‘fluturonte’ me makinë në Rrugën e Kavajës, Policia e Tiranës në aksion

Policia Rrugore

TIRANE-Policia e kryeqytetit vijon kontrollin dhe monitorimin e rreptë për drejtuesit e mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit. Mbrëmjen e djeshme janë pezulluar 18 leje drejtimi, ndërsa një shofer është kapur duke lëvizur me shpejtësi rreth 100 km/h në Rrugën e Kavajës, 70 km/h mbi atë që lejohet.

Policia Rrugore e Tiranes vazhdon monitorimin dhe kontrollin e perdorimit te rruges nga drejtuesit e mjeteve me mjetet teknike si Radari per matjen e shpejtesise dhe Alkotestet Drager per konstatimin e drejtuesve qe drejtojne mjetet pas perdorimit te pijeve alkolike.

Nga kontrollet e kombinuara ne rruget Interurbane dhe Urbane te kryeqytetit, perpos punes dhe penaliteteve administrative e penale, per shkeljet e konstatuara nga efektivet e policise rrugore, akoma evidentohen raste “flagrante” shkeljesh nga perdoruesit e rruges, kryesisht drejtues automjetesh, te cilet pervecse shkelin rregullat e qarkullimit rrugor, manifestojne vetebesim te tepruar gjate drejtimit te mjetit, si drejtimi i mjetit ne nje rruge Urbane me shpejtesi 98 km/h, ku shpejtesia e lejuar eshte jo me shum se 30 km/h, drejtimi i mjetit nen efektin e alkolit ne masen 0.57 mg/l, 0.71 mg/l, 0.88 mg/l, nivel i cili e ul ndjeshem kohen e reagimit te drejtuesit dhe per rrjedhoje rrit rrezikun e perfshirjes se tij ne aksidente rrugore.

Ne rrugen Xhorxh w Bush u verifikua shtetasi me iniciale S.S vjec 47 se drejtonte motomjetin nen efektin e alkolit ne masen testi i pare 0.65 mg/l testi i dyte 0.71 mg/l. Ne rrugen Ferit Xhajko u verifikua shtetasi me iniciale B.M vjec 55 se drejtonte mjetin nen efektin e alkolit ne masen testi i pare 0.53 mg/l testi i dyte 0.57 mg/l. Ne rrugen Selim Brahja u verifikua shtetasi me iniciale B.T vjec 26 se drejtonte mjetin nen efektin e alkolit ne masen testi pare 0.81 mg/l testi i dyte 0.88 mg/l. Ndeshkimi nuk duhet te jete mekanizmi i vetem disiplinues. Policia apelon per me shum autokontroll dhe pergjegjshmeri nga qytetaret ne zbatimin e rregullave te qarkullimit rrugor.

Policia e Tiranës

  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

‘Tokio 2020’, eleminohet në raundin e parë xhudisti shqiptar, dëmtohet gjatë ndeshjes me kundërshtarin