Po i nënshtrohet terapisë ndaj kancerit, mbreti Charles do të marrë pjesë në kremtimin e Pashkëve të dielën

Po i nënshtrohet terapisë ndaj kancerit, mbreti Charles do të marrë pjesë në kremtimin e Pashkëve të dielën

Mbreti Charles

Mbreti Charles i Britanisë do të marrë pjesë në shërbimin e së dielës së Pashkëve në katedralen e St. George në Windsor, ku do të jetë paraqitja e tij e parë publike në një ngjarje tradicionale mbretërore që nga zbulimi i diagnozës së tij me kancerit në muajin shkurt.

Pallati Buckingham tha të martën se mbreti Charles dhe gruaja e tij, Mbretëresha Camilla do të marrin pjesë në kishë më 31 mars, zakonisht një rast për një mbledhje të anëtarëve të familjes mbretërore.

Njoftimi vjen disa ditë pasi Kate, Princesha e Uellsit dhe nusja e mbretit, thanë se ajo gjithashtu kishte pasur një diagnozë të kancerit dhe po i nënshtrohej kimioterapisë parandaluese.

Shërbimi i Pashkëve këtë vit do të jetë më i shkurtër për shkak të shëndetit të mbretit, lajmëron Buckingham Palace.

Kate dhe trashëgimtari i fronit Princi William nuk do të marrin pjesë, ka njoftuar tashmë zyra e tyre.

Që nga diagnoza e tij, Charles ka shkurtuar daljet në publik teksa merr trajtimin. Ai humbi festimet e Ditës së Komonuelthit në fillim të marsit, një mungesë në atë që është një rast i rëndësishëm në kalendarin vjetor të monarkisë britanike.

Por ai duket se po rrit gradualisht angazhimet e tij publike.

Ai takoi udhëheqësit e besimit në Buckingham Palace më herët të martën, të cilët ishin pjesë e një programi që synonte nxitjen e harmonisë dhe shkëmbimin e përvojave të udhëheqjes në një kohë tensionesh gjeopolitike të rritura.

Konfirmimi se ai do të frekuentojë kishën të dielën pason lajmin se Charles po i dukej zhgënjyese ritmi i rimëkëmbjes së tij, sipas nipit të tij Peter Phillips , një raportim nga të paktit se si po e kalonte.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

E kryer/ AF Elbasani 'pa frena' në merkato, afron lojtarin e kombëtares shqiptare

E kryer/ AF Elbasani 'pa frena' në merkato, afron lojtarin e kombëtares shqiptare