Po mbani dietë dhe nuk shihni rezultate? Ja çfarë po bëni gabim...

Ushqimet janë një faktor kyç që  luajnë rol të rëndësishëm në shëndetin tonë dhe kryesisht në hidratimin e trupit pandaj duhet bërë një zgjedhje e shëndetshme në mënyrën se si ushqehemi, duke përzgjedhur kështu ushqimet e duhura për të ndihmuar organizmin të qëndrojë I hidratuar. Në një intervistë në ‘’ Rreze Dielli’’ ishte I ftuar personal trainer Besnik Humolli, I cili tregoi më tepër për dietën dhe ushtrimet në stinën e verës.

Ai u shpreh se një ndër gabimet që bëjmë më shpesh është anashkalimi I vaktit:

‘’ 30% e ngadalëson organizmin, kështu që duhet të konsumosh 4 vakte dhe në sasi më të vogël të ushqimit jo brenda dy vakteve 2000 kalori por brenda 4 vakteve 500 kalori, mirëpo tretja është ndryshe, trupi funksionon ndryshe…. Me siguri e keni dëgjuar që shumica thojnë se një herë po ushqehem si ka mundësi që po shëndoshem?’’, në këtë mënyrë organizmi kalon krizë, një lloj mikrokrize që quhet ndryshe, sepse ushqimi që ti e konsumon ajo deponohet automatikisht, sepse nëse ti nuk konsumon cdo ditë atëherë trupi jonë, organizmi jonë e merr një sinjal dhe ti do vazhdozh ta dhunosh dhe në momentin që ti konsumon vetëm me sasi të vogël e tërheq metabolizmin pjesën tjetër e deponon sepse mendon se dhe 6-7 orë nuk do të ushqehesh kështu që të kesh një lloj rezerve.

Ndërsa sipas tij frutat dhe perimet që duhet të konsumohen në këtë stinë, nuk duhen veçuar por duhen konsumuar të gjitha.

’ Unë mendoj që të gjitha frutat dhe perimet janë të mira, nuk mund t’I speciifkojë varësisht se brokoli është një prej perimeve e cila përmban një sasi të madhe  të proteinës që duhet pak më tepër por në rastin e atyre që kanë probleme hormonale me tiroide, hipotiroide ose e ke të ulët nivelin e tiroideve atëherë nuk preferohet me u konsumuar shumë nga perimet e gjelbërta e sidomos propoli është plotësisht I ndaluar kështu që krejt varet dhe nga cfarë problem hormonal keni, sepse është shumë e rëndësihme. Nëse ke probleme hormonale atëherë thuajse cdo gjë është e kotë edhe vëmendja tek kaloritë, numrimi kalorive edhe stërvitja dhe të gjitha besomë që kanë efekt zero nëse keni probleme hormonale, njëherë duhet të trajtohesh pastaj duhet të merresh me planin ushqimor dhe stërvitjen’’ u shpreh ai.

Ai theksoi dhe njëherë rëndësine e një dietë të balancuar dhe faktin se mund të konsumoni vetëm 10% të ushqimeve të shpejta në dietën tuaj.

 

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Abuzonin seksualisht me fëmijën e tyre 2 vjeçar, Prokuroria e Fierit nis hetim për dy prindërit

Abuzonin seksualisht me fëmijën e tyre 2 vjeçar, Prokuroria e Fierit nis hetim për dy prindërit