Polemikat në finalen e Botërorit, UEFA vendos arbitrin e finales Manchester City - Inter

Polemikat në finalen e Botërorit, UEFA vendos arbitrin e finales Manchester City - Inter

Arbitri Szymon Marciniak dhe Lionel Messi

Polaku Szymon Marciniak do të jetë arbitri i finales së Champions League mes Manchester City-t dhe Interit. E programuar për në datën 10 qershor në Stamboll, dy skuadrat do kërkojnë trofeun më të rëndësishëm për klube në Kontinentin e Vjetër.

UEFA ia ka besuar këtë finale një prej arbitrave më të mirë në muajt e fundit. Marciniak pak javë më parë drejtoi edhe gjysmëfinalen e parë Champions mes Real Madridit dhe Manchester City, ndeshje që përfundoi 1-1 më Spanjë. 42-vjeçari ishte ai që vendosi drejësinë në finalen e Botërorit Katar 2022 mes Argjentinës dhe Francës, me amerikano latinët që ngritën trofeun jo pa polemika për gjykimin.

Vendosja e UEFA-s duket se ka të bëjë me paraqitjet e mira të polakut në arenën evropiane, teksa kandidat ishte edhe francezi Clement Turpin. Polaku është një ish-futbollist që u tërhoq nga fusha e lojës për t'iu përkishtuar arbitrimit qysh prej 2009 dhe prej 2011 është arbitër me stemën e FIFA-s.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Krujë, asgjësohen 1150 fidanë kanabis në fshatrat Burz Mal e Shkretë, nuk dihen kultivuesit

Krujë, asgjësohen 1150 fidanë kanabis në fshatrat Burz Mal e Shkretë, nuk dihen kultivuesit