POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Policia: Kriminelët dhunë në protestë...dhe një përgjigje pse nuk i jep PD-së 'Ismail Qemalin'

Policia e Shtetit ka bërë një deklaratë lidhur me protestën e opozitës të paralajmëruar për ditën e nesërme në datë 16 shkurt. Ajo ka mbajtur edhe njëherë qëndrimin për ndalimin e protestës në rrugën Ismail Qemali por nga ana tjetër ka deklaruar se për zhvillimin e saj janë mundësuar mjedise të tjera si Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, i cili sipas policisë është shfrytëzuar historikisht për qëllime të tilla dhe që ofron hapësira të mjaftueshme edhe për pjesëmarrje masive.

Ajo ka shtuar se ka informacion se persona të caktuar me precedentë pemalë janë përgatitur për të ushtruar dhunë përgjatë protestës dhe i ka bërë thirrje organizatorëve të saj të disatncohen nga zërat që bëjnë thirrje për dhunë.

Deklarata e plotë e policisë:

Policia e Shtetit është e angazhuar tërësisht për marrjen e masave për mbarëvajtjen e protestës së njoftuar nga subjektet politike të opozitës, për datën 16 shkurt 2019, si një detyrim ligjor dhe i natyrshëm i saj, për mbështetjen e të drejtës së organizmit dhe protestave paqësore të qytetarëve.

Policia e Shtetit është përballur edhe me disa kërkesa të pamundura të Partisë Demokratike, ku njoftohet synimi për të bllokuar rrugë apo mjedise të caktuara, që janë me rëndësi të veçantë për funksionimin normal të jetës publike në kryeqytet, si dhe për veprimtarinë e pacënuar të disa misioneve të huaja diplomatike.

Garantimi i lirisë së veprimtarisë, të lëvizjes dhe të qasjes së papenguar në mjediset e misioneve diplomatike dhe në disa institucione të rëndësishme shtetërore, e bëjnë të pamundur lejimin e protestës së opozitës në rrugën “Ismail Qemali”. Por nga ana e Policisë së Shtetit dhe e autoriteteve vendore policore të Tiranës janë mundësuar mjedise të mjaftueshme si Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, i cili është shfrytëzuar historikisht për qëllime të tilla dhe që ofron hapësira të mjaftueshme edhe për pjesëmarrje masive

Përveç deklaratave dhe retorikës së ndezur politike dhe thirrjeve për dhunë, të artikuluara nga disa përfaqësues të politikës dhe medias, Policia e Shtetit ka administruar edhe informacione se persona të caktuar, me rekorde kriminale apo të dënuar më parë për vepra të rënda penale, janë përgatitur për të ushtruar dhunë në protestën e datës 16 shkurt 2019, të organizuar nga Partia Demokratike.

Në interes të mbarëvajtjes së protestës dhe të sigurisë së pjesëmarrësve në të, dhe të qytetarëve të tjerë, Policia e Shtetit ri-përsërit thirrjen drejtuar organizatorëve, që të distancohen nga zërat që inkurajojnë dhunë, si dhe nga personat me rekorde të rënda kriminale.

Për qytetarët që nuk janë pjesë e protestës bëhet thirrje që të shmangin sa të jetë e mundur mjediset, ku ajo do të zhvillohet.

Policia e Shtetit kërkon mirëkuptimin dhe bashkëpunimin e qytetarëve përgjatë kontrolleve të shtuara, që ajo është e detyruar të zhvillojë në disa akse kryesore rrugore dhe në mjedise të tjera me rëndësi, në interes të sigurisë së qytetarëve dhe të vetë protestës.

Ftohen të gjithë qytetarët që kanë informacione me rëndësi, të kontaktojnë në anonimat në numrin e telefonit pa pagesë 112, ose në Komisariatin Dixhital!

m.v./r.k.
Komento

Komente

  • Labi: 16/02/2019 15:08

    Populli 99 perqind esht me policin aty jan 1 perqind e populli njerzit e saliut e t lulit..Shiko i n vlore sot ca behet

    Përgjigju
  • Populli: 15/02/2019 17:45

    Mos hezitoni qe me rast se situata agrovohet te perdoren dhe mjete kimike per te neutralizuar kriminelet dhe ne te njejten kohe te behet arrestimi I organizatoreve ne kushtet e fragrances keni popullin ne krah

    Përgjigju