Policia në terren kontakton me të prekurit nga COVID, apeli i Ramës për qytetarët: Mos thyeni rregullat dhe karantinën (VIDEO)

Apeli i kryeministrit Edi Rama është që kush është i prekur me Covid-19 nuk duhet të thyejë rregullat dhe karantinën. Në Facebook, kreu i qeverisë ka publikuar një video sesi policë në terren bëjnë verifikimin e personave të prekur me koronavirus, të cilët duhet të respektojnë karantinën, duke mos dalë nga shtëpia.

"Policia vazhdon punën dhe Covid-i gjithashtu, por këto mesazhe njerëzore nga takimet me punonjësit e policisë së shtetit shërbejnë për këdo. Kushdo që është i prekur nga Covid19 nuk duhet të thyejë rregullat dhe karantinën. Policia i di të gjitha dhe kontrollet do të vijojnë! Shëndeti mbi të gjitha", shkruan Rama në Facebook.

Në video, efektivët e policisë herë me telefon dhe herë në kontakt të drejtpërdrejtë, por në distancë falenderojnë qytetarët e infektuar me COVID që kanë marrë masa duke u karantinuar.

Bashkëbisedimi i policisë me qytetarët e infektuar
Policia: Sic e dini ju nuk duhet të dilni në banesë, përndryshe do procedohen

Qytetari 1: Pa merak

Policia: Gjithësesi do të jemi në kontakt

Policia: Më vjen mirë që ti i ke marrë masat vetë, por shembulli jot duhet të jetë edhe për të tjerët. Unë të jam mirënjohës edhe si qytetar edhe si polic

Qytetari 2: Është një sëmundje që nuk të fal, veçanërisht për moshat tona. Qytetarët duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe duhet ti paraprijnë vetë. Unë psh kam përdorur vitaminën C. Gjithsecili të bëjë detyrën e vetë.

Rastet me Covid-19 në vendin tonë po rriten çdo ditë, bashkë me to edhe numri i viktimave. Vetë në 24 orët e fundit janë shënuar 2 viktima dhe 74 raste pozitive. Ndërsa në total që nga fillimi i pandemisë kanë humbur betejën me koronavirusin 76 persona.

 

m.x./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento

Komente

 • likja: 05/07/2020 16:25

  Kur nuk ka rregull neper trotuare qe njerezit po thyejne fytyren me njeri tjetrin nga qe jane bllokuar trotuaret nga shitesit fruta perime dhe nuk ka distance ahere cfar distance duhet mbajtur tjeter vetem lloqe nuk kane vlere

  Përgjigju
 • Covid19: 05/07/2020 12:21

  A spo na han mutin o Rama, rrot k..., drejton allishverishet nga zyra dhe thua ndonji llafe per me hudh hi syve dynjase ne tuiter. Na dhive me pune 3D virtuale kto 8 vjet, vetem parate qe xhirohen jane reale. Fatkeqesi kombetare. Virusi nuk iken me propagande, idiot, nuk iken me dy fjale qe shkruan ti kur je ne makine tu shku me honger ngjala..

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Eugert Lazaj vrau veten! Flasin prindërit: U fiksua gjatë karantinës, thyente telefona, kërkoi grila të ngurta se thoshte ka njerëz jashtë shtëpisë!