Post Covid - Nga 1 qershori Hungaria dhe Sllovenia rihapin kufijtë mes tyre

Hungaria dhe Sllovenia kanë rënë dakord për një rihapje graduale të kufijve të tyre deri më 1 qershor, tha ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijarto.

"Rihapja e ekonomive tona nuk është e mundur pa rifilluar bashkëpunimin ndërkombëtar", shkroi në profilin e tij në Facebook, ministri Szijarto.

"Prandaj, pa rrezikuar mbrojtjen e shëndetit, është e nevojshme një lehtësim i masave kufizuese të vendosura në kufij", tha ai.

Më 15 maj, Sllovenia u bë vendi i parë evropian që shpalli zyrtarisht fundin e epidemisë së koronavirusit.

Njerëzit të cilët arrijnë në Slloveni nga vendet e tjera të BE-së nuk do të duhet më të zbatojnë një karantinë të detyrueshme për të paktën shtatë ditë, siç ka ndodhur që nga fillimi i prillit, thuhej në njoftimin e qeverisë sllovene.

Por, ata që hyjnë në Slloveni nga vendet që nuk janë anëtare të BE-së, me përjashtim të diplomatëve, duhet të hyjnë në karantinë në periudhë prej 14 ditësh.

Më 18 maj, qeveria e krahut të djathtë të kryeministrit hungarez, Viktor Orban, tha se do të paraqesë një propozim në parlament, për të hequr dorë nga fuqitë e jashtëzakonshme të cilat iu dhanë për të luftuar pandeminë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Sarandë, përshtatën magazinën për kultivim të kanabisit, arrestohen 2 persona, 2 të tjerë në kërkim