Prej 15 vitesh Leskoviku pa ujë, banori: Pale gratë çfarë heqin! Isai: Vitin e ardhshëm do rregullohet

TIRANË- Prej 15 vitesh qyteti i Leskovikut bashkëjeton me mungesën totale të ujit të pijshëm. Ata ecin me dhjetëra kilometra për të siguruar ujin, pasi me mundësitë e pakta ekonomike që ata kanë nuk e përballojnë koston e blerjes së tij. Mbushja e enëve në burimet më të afërta dhe vendosja e depozitave, janë të vetmet alternativa për këta banorë.

"Kemi 30 vjet demokraci e ne këtu në Leskovik nuk kemi ujë për të pirë, pale gratë se çfarë heqin në shtëpi.  Ne shkojmë 15-20 km ku ka ujë të rrjedhshëm. Ne mundohemi të marrim ujë nga burimet që janë të rrjedhshëm. 20 minuta ujë nuk del. Ne jemi punëtorë do të lahemi. Jetesa pa ujë është shumë e vështirë. Edhe ai ujë është me orar e i ndotu me rërë. Po si hape, çezmat bllokohet", shprehet një banorë.  

Nga ana tjetër, i pyetur nga Report Tv, kryetari i bashkisë Kolonjë, Erion Isai, shprehet se ky problem vitin e ardhshëm do të gjejë zgjidhje dhe banorët do të  furnizohen me ujë 24 orë.

"Ujësjellësi i Leskovikut do të jetë në investim nga Agjencia Kombëtare e Ujërave dhe është futur në projekt buxhetin e vitit tjetër", tha kryebashkiaku Erion Isai.

Për banorët, e vetmja gjë mbetet që të shpresojmë se premtimi për investimin në ujësjellësin e këtij qyteti do të bëhet realitet dhe 15 vite pritje dhe vështirësi që ata kanë hasur, do t'iu vijë fundi. 

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kafsha: 30/11/2019 06:34

    Një komunitet i bashkuar bën hatanë. I bashkuar lomuniteti i zgjith të gjitha problemet por shqiptari qe nga lashtesia nuk shquhet për bashkim. Edhe Skenderbeu me dhunë i bashkoi shqiptarët . Edhe Enver Hoxha i bashkoi me dhunë. Shqiptarin duhet ta bashkosh me dhunë qe te lulezoje jeta e tij, ndryshe ka për të jetuar si në Epoken e Gurit.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 24/ ‘Për pak sa s’më ndaloi zemra kur u bë goli’ tifozët shqiptarë flasin për Report tv pas ndeshjes me Italinë: S’kemi pse dorëzohemi

Euro 24/ ‘Për pak sa s’më ndaloi zemra kur u bë goli’ tifozët shqiptarë flasin për Report tv pas ndeshjes me Italinë: S’kemi pse dorëzohemi