Shumica e studentëve 4 muaj pa marrë paratë e bursave: Shteti nuk na vlerëson, truri do edhe ushqim! Rektorati: Fondet janë alokuar, në janar  nis shpërndarja

Mateo, studenti ekselent në vitin e  parë në degën inxhinieri informatike nuk e ka marrë prej 4 m nuk e ka marrë përfitimin nga bursa, vlerën prej 10 mijë lekësh. I riu mendon që kjo vonesë është mossvlerësim i studentëve për punën që bëjnë.

Nga 1072 studentë që morën pjesë në studimin e Qëndresës Qytetare, 98 përqind e tyre nuk i kishin marrë 10 mijë lekët. Për Arta Haxhiun një tjetër studente e cila është përfituese e bursës sociale,  vonesat e parave tw bursës  përkthehen në vështirësi të mëdha jetese.

‘Nëse trurin si studente e ushqen me libra, barkun jo nuk e ushqejmë dot njëherë në 6 muaj kur na jepen bursat.’- u shpreh ajo.

Por duket se vonesat nuk kanë të bëjnë me mungesë fondesh por me burokracitë

“Studentët e plotësojnë formularin e bursës shumë më vonë se momenti i regjistrimit dhe fondet e bursave u vonohen me gati 4-5 muaj dhe u depozitohen në llogaritë e tyre në mënyrë të çrregullt”- tha rektorati.

Por për deputeten e PD Ina Zhupa e cila ishte pjesë e këtij diskutimi fajtore për gjithë problematikat e studentëve është qeveria

Gjatë interesimit pranë Rektoratit të Universitetit të Tiranës, Report Tv mësoi se listat dhe fondi i është kaluar fakulteteve dhe brenda Janarit ose në fillim të shkurtit mund të bëhet kalimi i parave. Në total janë 30-40 mijë student që trajtohen me bursë nga shteti.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Puna: 25/01/2023 15:06

    Studentet duhet te hapet programi per pynesim dhe gati per shqiperine qe rinia te punesohet dhe te mos ikin jashte te gjithe, studenteve duhet tu jepet si pako ndihme 100-200€ kete vit per libra etj etj pasi cmimet jane rritur nese iken rinia do jete shume vone pasi nga 100 qe ikin vetëm 5-10 rikthehen pra kemi fluks dalës ndaj nje ndihme per studente dhe rinine duhet

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

'Aventura shqiptare me kontrabandën e Malboros' në 'Crime Story' premierë të dielën ora 22:00 në Report Tv

'Aventura shqiptare me kontrabandën e Malboros' në 'Crime Story' premierë të dielën ora 22:00 në Report Tv