Premier League, Arsenal lë pushim titullarët, fitore me vuajtje ndaj Southampton

Lojtarët e Arsenal pas golit të shënuar

Arsenal ka vuajtur në ndeshjen e zhvilluar në “Emirates” ndaj Southampton, por në fund ia ka dalë të fitojë 3-2, në një ndeshje ku trajneri Arsene Wenger la pushim disa titullarë si Ramsey, Ozil, Monreal, Koscielny, për ndeshjen e kthimit të Europa League.

Southampton shënoi i pari kur u mbush çerekore lojë me anë të Shane Long, por pas dhjetë minutash Arsenal vuri baraspeshën me golin e Pierre-Emerick Aubameyang, pas një kombinimi me Welbeck.

Danny Welbeck kompletoi përmbysjen e “topçinjve” në pjesën e parë, duke realizuar golin e dytë, por 15 minuta para fundit trajneri i Southampton, Mark Hughes bëri lëvizjen e duhur duke aktivizuar Charlie Austin. Pas vetëm dy minutash në fushën e lojës Austin realizoi golin e barazimit 2-2 për miqtë. Ky i fundit ka shënuar gol në të katër ndeshjet e luajtura ndaj Arsenal në karrierën e tij.

Por nëntë minuta para fundit, Arsenal shënoi golin e tretë, sërish me anë të Welbeck, njeriu i ndeshjes. Në 23 ndeshjet e fundit kundër “shenjëtorëve” në “Emirates Stadium”, Arsenal nuk ka humbur asnjë me 17 fitore dhe 6 barazime.

Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?

×

SPAK heton '21 janarin' Meta sulmon Dumanin: E hapi dosjen për t'i bërë presion Berishës! Akuzon Bashën: Ka përgjegjësi direkte për vrasjet