Presidenti i Polonisë vizitë dy ditore në Shqipëri, do pritet me ceremoni shtetërore nga Begaj (Axhenda)

Presidenti i Polonisë vizitë dy ditore në Shqipëri, do pritet me ceremoni shtetërore nga Begaj (Axhenda)

Presidenti polak, Andrzej Duda

TIRANË- Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda do të zhvillojë një vizitë dy ditore në Tiranë. Andrzej Duda do të pritet me ceremoni shtetërore nga Presdidenti Bajram Begaj, ndërsa në këtë vizitë do të jetë i shoqëruar edhe nga Zonja e Parë e Polonisë, Agata Kornhauser-Duda. Presidenti polak pritet të mbërrijë në Tiranë më 10 maj.

Presidenca thotë se kjo është vizita e parë zyrtare pas 20 vitesh e një Presidenti polak në Shqipëri.

Më 11 maj, ora 11:00, presidenti polak do të pritet me nderimet e rastit nga Presidenti Begaj në Institucionin e Presidentit të Republikës.

Pas ceremonive të mirëseardhjes, të dy Presidentët do të zhvillojnë një takim të veçantë dhe më pas do të kryesojnë delegacionet e të dy vendeve në një takim të zgjeruar, ndërsa në mbarim të takimit, të dy presidentët do të zhvillojnë një konferencë për media.

Në pjesën e dytë të ditës, në orën 16:30, të dy presidentët do të marrin pjesë dhe do t’i drejtohen me mesazhe, forumit të përbashkët ekonomik që do të zhvillohet me pjesëmarrjen e sipërmarrjeve nga të dy vendet. Presidenti Dudaj shoqërohet në këtë vizitë nga një përfaqësi sipërmarrësish polakë, të organizuar nga Agjencia Polake e Investimeve dhe Tregtisë (PAIH).

Gjatë qëndrimit në Shqipëri Presidenti Dudaj do të zhvillojë edhe një vizitë të shkurtër në qytetin e Krujës.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Michel: Në Spanjë mund të ketë takime joformale për situatën në Kosovë! Beogradi dhe Prishtina duhet të zgjidhin mosmarrëveshjet

Michel: Në Spanjë mund të ketë takime joformale për situatën në Kosovë! Beogradi dhe Prishtina duhet të zgjidhin mosmarrëveshjet