Presidenti i Rusisë Vladimir Putin akuzon SHBA-në: Po destabilizon Ballkanin

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin akuzon SHBA-në: Po destabilizon Ballkanin

Presidenti rus Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin para vizitës në Beograd ka dhënë një intervistë për gazetën serbe “Novosti” duke akuzuar SHBA-në për destabilizim të Ballkanit. Ai u shpreh se situata në Ballkan është shqetësuese.

“Për sa kohë që situata në Ballkan është shqetësuese, politika e Shteteve të Bashkuara dhe disa kombeve perëndimore, që synojnë të shpallin rolin e tyre dominues, mbetet një faktor serioz destabilizimi. Mali i Zi është tërhequr zvarrë drejt anëtarësimit në NATO. Si pasojë, vendi po kalon tashmë një periudhë destabiliteti politik” tha Putin.

Gjithashtu, Putin ka vijuar më tej me deklaratat e tij duke theksuar se “Ne e kemi thënë vazhdimisht se, gjithmonë e kemi parë politikën e zgjerimit të NATO-s si reminishencë të Luftës së Ftohtë dhe një strategji të gabuar dhe destruktive ushtarake dhe politike”. Vladimir Putin pritet që të vizitojë Beogradin në 17 janar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital