Osmani vizitë në Islandë, pritet të takohet me homologen e saj, fokus marrëveshjet bilaterale mes dy shteteve

Osmani vizitë në Islandë, pritet të takohet me homologen e saj, fokus marrëveshjet bilaterale mes dy shteteve

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka udhtuar ditën e sotme drejt Islandës në një vizitë zyrtare. Sipas zyrës së presidencës, njoftohet se Osmani do takohet me homologun e saj, presidentin Guðni Th. Jóhannesson, kryeministren Katrín Jakobsdóttir, kryetarin e Kuvendit, Birgir Ármannsson dhe ministren e Punëve të Jashtme, Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir.

Kjo është vizita e parë dypalëshe jo vetëm e Osmanit, por e një presidenti të Kosovës në historinë e raporteve mes dy shteteve.

Kjo vizitë do të jetë një vizitë njëditore ku në thelb të takimit do të diskutohet për bashkëpunimin përgjatë presidencës islandeze të Këshillit të Evropës për të çuar përpara anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, thellimin e marrëdhënieve bilaterale midis shteteve, avancimin e rrugës euroatlantike të Kosovës, si dhe çështje të tjera të interesit të përbashkët.

F.D/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg