Prezantohet instilacioni i skulptorit gjerman në Tiranë, kontribuan dhe studentët e Universitetit të Arteve (VIDEO)

TIRANË- Në Sheshin "Skënderbej" në Tiranë u prezantua instalacioni "Wooden Cloud" i skulptorit gjerman Martin Steinert, i cili sjell veprën e tij në kryeqytet në kuadër të Tetorit Gjerman.

Një ndihmë të madhe në ngritjen e kësaj skulpture dhanë dhe studentët e Universitetit të Arteve në Tiranë.

Me rastin e inaugurimt të instalacionit prej druri “Wooden Cloud” të skulptorit gjerman Martin Steinert, Ambasada Gjermane organizon koncertin festiv open-air “Rapsodia e Hapësirës së lirë”.

Kjo vepër e kompozuar posaçërisht nga Prof.Fatos Qemiraj dhe e konceptuar nga Edit Pula(j) si një përkthim muzikor i kontekstit filozofik që mbart projekti europian ‘Hapësirë e Lirë’ i Institutit Goethe, njëkohësisht është edhe kontributi i qytetit të Tiranës,në këtë projekt europian.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga 1 dhjetori mësimi i kombinuar në klasa dhe online, ju duket vendim i drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zylfije Haklaj i përgjigjet ish badigardit të Berishës: Kemi një listë me krimet që keni bërë në gjithë Shqipërinë, kriminelë që do përgjigjeni para drejtësisë