Prezantohet oferta turistike 'Shije Lezhe n'Prishtinë! Ndreu: 65% e pushuesve në Shëngjin janë nga Kosova

“Shije Lezhe N’Prishtine” u organizua mbrëmjen e së mërkurës në sheshin “Zahir Pajaziti” të kryeqytetit të Kosovës. Një eventin ku u prezantua gjithçka ofron ky rajon, duke nisur nga plazhet, historia, kultura dhe gastronomia, ndërsa të pranishem ishin autoritete lokale dhe qëndrore.

Qytetarët e shumtë që morën pjesë në aktivitetin promovues shijuan produktet  në panair si dhe u argëtuan me muzikë deri në orët e vona të natës.

Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu foli për rëndësinë e promovimit të vlerave dhe bukurive të Lezhës në zemër të  Prishtinës, duke theksuar edhe peshën që kanë qytetarët e Kosovës në turizmin e Lezhës. Kreu i Komunës së Prishtinës vlerësoi ecurinë pozitive të Lezhës në këtë sektor, por jo vetëm.

 Ndërsa Ministrja Mirela Kumbaro u shpreh se shqiptarët e Kosovës janë baza solide e turizmit gjithëvjetor në vendin tone.

 Sipas të dhënave zyrtare përgjatë vitit të kaluar Lezha mirëpriti 1.3 milionë turistë, ku 65 për qind të tyre ishin shqiptarë të Kosovës.

R.D/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Unaza e Madhe, realizohen 55% e punimeve në urat mbi lumin e Tiranës (FOTO)

Unaza e Madhe, realizohen 55% e punimeve në urat mbi lumin e Tiranës (FOTO)