Princesha norvegjeze largohet nga detyrat mbretërore

Princesha norvegjeze largohet nga detyrat mbretërore

Princesha e Norvegjisë Martha Louise

Princesha e Norvegjisë Martha Louise dha dorëheqjen nga detyrat e saj zyrtare mbretërore të martën, sipas një deklarate nga familja mbretërore e vendit nordik.

“Princesha po ndërmerr këtë hap për të krijuar një vijë më të qartë ndarëse midis aktiviteteve të saj të biznesit dhe rolit të saj si anëtare e familjes mbretërore”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se Louise dhe i fejuari i saj Durek Verrett “nuk do të përdorin titullin e Princeshës apo referojuni anëtarëve të Shtëpisë Mbretërore në kanalet e tyre të mediave sociale, në prodhime mediatike ose në lidhje me aktivitete të tjera tregtare".

Babai i saj Mbreti Harold vendosi që ajo të mbante titullin e saj si princeshë, thuhet në deklaratë. Ajo shtoi se pasi të martohet, Verrett do të bëhet pjesë e familjes mbretërore, por as nuk do të ketë titull dhe as nuk do të përfaqësojë Shtëpinë Mbretërore të Norvegjisë.

Çifti do të marrë pjesë në tubime të lidhura me familjen, të cilat tradicionalisht mbretërorët norvegjezë marrin pjesë së bashku.

Louise, 50 vjeç, është vajza e vetme e Mbretit Harald V dhe Mbretëreshës Sonja dhe e katërta në radhën e pasardhësve pas vëllait të saj, princit të kurorës Haakon dhe dy fëmijëve të tij.

Ajo u fejua me të dashurin e saj amerikan Verrett, një shaman i vetëquajtur, në qershor. Louise ka tre vajza nga martesa e saj e parë me autorin norvegjez Ari Behn, i cili i mori jetën në vitin 2019. Çifti u martua në vitin 2002 dhe u divorcua në vitin 2017.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

SHBA/ Ish-guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie FUTET në garën për president

SHBA/ Ish-guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie FUTET në garën për president