Prindërit pas të 30-ve, rrezik më të
lartë për të lindur fëmijë me Autizëm

Prindërit pas të 30-ve, rrezik më të<br />lartë për të lindur fëmijë me Autizëm
Prindërit mbi të 30-ta kanë më shumë mundësi që fëmijët e tyre të kenë sëmundjen e Autizmit.

Sipas studimit më të ri  fëmijët e lindur nga nënat që janë mbi moshën 30 vjeçare, kanë më shumë mundësi në zhvillimin e kësaj sëmundjeje.

Ndërsa, për baballarët rreziku rritet në mënyrë të vazhdueshme me kalimin e viteve, thuhet në studimin e publikuar në ‘International Journal of Epidemilogy’.

Ky studim tregon se fëmijët e lindur nga prindërit në moshë më të madhe kanë mundësinë që të kenë Autizmin dhe po ashtu të kenë çrregullimemendore.

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Ankimi i Alibeajt për siglën dhe logon e PD, nesër mbahet seanca për regjistrimin e koalicionit Meta-Berisha

Ankimi i Alibeajt për siglën dhe logon e PD, nesër mbahet seanca për regjistrimin e koalicionit Meta-Berisha