Pritjes 9-vjeçare i vjen fundi, Bregu i Fildishtë fiton Kupën e Afrikës! Përmbys 1-2 Nigerinë në finale (GOLAT)

Pritjes 9-vjeçare i vjen fundi, Bregu i Fildishtë fiton Kupën e Afrikës! Përmbys 1-2 Nigerinë në finale (GOLAT)

Festa e lojtarëve të Bregut të Fildishtë

Bregu i Fildishtë duhet të organizonte Kupën e Afrikës në vendin e vet për të fituar trofeun. Në stadiumin "Alassane Quattara" në Abidjan, Bregu i Fildishtë fitoi 1-2 me përmbysje kundër Nigerisë dhe siguroi trofeun e tretë në histori të Kupës së Afrikës.

"Shqiponjat" kaluan në epërsi me golin e Troost Ekong, me pjesën e parë që foli për bardhjeshilët. Fraksioni i dytë i lojës ishte i luftuar, teksa Kessie vendosi ekuilibrat në të 62 minutë.

Më pas duhej sulmuesi i Dortmundit, Sebastien Haller që të përmbyste gjithçka në të 81 minutë. Pak muaj më parë Haller mposhti kancerin dhe rikthehet në fushë të fitojë një trofe të rëndësishëm.

Pasi e kanë fituar trofeun në 1992 dhe 2015, Bregu i Fildishtë triumfon për herë të tretë në Kupën e Afrikës.

 

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Konferenca e Mynihut, Borrell takime të ndara me Vuçiç dhe Kurtin: Bisedimet ishin të pasuksesshme

Konferenca e Mynihut, Borrell takime të ndara me Vuçiç dhe Kurtin: Bisedimet ishin të pasuksesshme