'Prodhimi e trafikimi i drogës, biznesi më i madh kriminal në BE', raporti i Europol: Pandemia kërcënon të krijojë kushte ideale për krimin

'Prodhimi e trafikimi i drogës, biznesi më i madh kriminal në BE', raporti i Europol: Pandemia kërcënon të krijojë kushte ideale për krimin

Europol

Europol ka publikuar një raport 4-vjeçar për krimin e organizuar dhe trafikun e drogës drejt BE, ku bëhet me dije se ka pësuar rritje. Sipas raportit krimi i rëndë dhe i organizuar kurrë nuk ka paraqitur një kërcënim të lartë për BE-në dhe qytetarët e saj si sot.

Nga të dhënat rezulton se pandemia COVID-19 dhe pasojat e mundshme ekonomike dhe shoqërore që pritet të pasojnë, kërcënojnë të krijojnë kushte ideale për përhapjen e krimit të organizuar në BE dhe më gjerë. Sipas Europol, ngarkesa të paprecedenta janë trafikur nga Amerika Latine drejt vendeve të BE, ndërkohë që grupet kriminale në të dyja kontinentet gjenerojnë miliarda euro.

Me gati 40 përqind të rrjeteve kriminale aktive në trafikimin e drogës, prodhimi dhe trafikimi i drogës mbetet biznesi më i madh kriminal në BE. 

 “Raporti 2021 SOCTA tregon qartë se krimi i organizuar është një kërcënim me të vërtetë transnacional për shoqëritë tona. 70% e grupeve kriminale janë aktive në më shumë se tre shtete anëtare. Kompleksiteti i modeleve moderne të biznesit kriminal u ekspozua në vitin 2020 kur autoritetet franceze dhe holandeze të mbështetura nga Europol dhe Eurojust shpërbënë EncroChat; një rrjet telefonik i koduar i përdorur nga rrjetet kriminale. Grupet e krimit të organizuar janë profesionistë dhe shumë të adaptueshëm siç tregohet gjatë pandemisë COVID-19. Ne duhet të mbështesim zbatimin e ligjit për të vazhduar, jashtë linje dhe në internet, për të ndjekur gjurmët dixhitale të kriminelëve", tha Ylva Johansson, Komisioner Evropian për Punët e Brendshme.

Po ashtu kjo ka ndikuar drejtpërdrejt tek vendet e BE, ekonomitë e të cilave sipas Europol janë të kërcënuara pasi grupet kriminale po ndikojnë negativisht tek sipërmarrjet e goditura nga masat kufizese teksa korrupsioni në BE është rritur.

Gjithashtu bie në sy se edhe pastërtia e kokainës që vjen në BE ka arritur majën më të lartë.

‘’Ne jemi në pikën e thyerjes. Ndikimi në jetën e qytetarëve, në ekonomi, në shtetin e së drejtës është shumë i madh. Kjo është ajo që shohim nga ky raport.’’- tha shefja e Europol, Catherine De Bolle.

Konkluzionet e studimit:

-Krimi i rëndë dhe i organizuar kurrë nuk ka paraqitur një kërcënim të lartë për BE-në dhe qytetarët e saj si sot.

Pandemia COVID-19 dhe pasojat e mundshme ekonomike dhe shoqërore që pritet të pasojnë kërcënojnë të krijojnë kushte ideale për përhapjen e krimit të organizuar në BE dhe më gjerë. Edhe një herë e konfirmuar nga pandemia, një karakteristikë kryesore e rrjeteve kriminale është aftësia e tyre për t'u përshtatur dhe për të përfituar nga ndryshimet në mjedisin në të cilin veprojnë. Pengesat bëhen mundësi kriminale.

Ashtu si një mjedis biznesi, thelbi i një rrjeti kriminal përbëhet nga shtresa menaxheriale dhe operatorë në terren.

Me gati 40 përqind të rrjeteve kriminale aktive në trafikimin e drogës, prodhimi dhe trafikimi i drogës mbetet biznesi më i madh kriminal në BE. 

Trafikimi dhe shfrytëzimi i qenieve njerëzore, kontrabanda e migrantëve, mashtrimet në internet dhe offline dhe krimi i pronës paraqesin kërcënime të konsiderueshme për qytetarët e BE-së. 

Kriminelët përdorin korrupsionin. Pothuajse 60% e rrjeteve kriminale raportuan të përfshira në korrupsion.

Kriminelët bëjnë dhe pastrojnë miliarda euro në vit. Shkalla dhe kompleksiteti i aktiviteteve të pastrimit të parave në BE janë nënvlerësuar më parë. Pastruesit profesionistë të parave kanë krijuar një sistem financiar paralel nëntokësor dhe përdorin çdo mjet për të infiltruar dhe minuar ekonomitë dhe shoqëritë e Evropës. 

Strukturat ligjore të biznesit përdoren për të lehtësuar pothuajse të gjitha llojet e veprimtarive kriminale me një ndikim në BE. Më shumë se 80% e rrjeteve kriminale aktive në BE përdorin struktura ligjore të biznesit për aktivitetet e tyre kriminale. 

Përdorimi i dhunës nga kriminelët e përfshirë në krim të rëndë dhe të organizuar në BE duket se është rritur për sa i përket frekuencës së përdorimit dhe ashpërsisë së tij. Kërcënimi nga incidentet e dhunshme është shtuar nga përdorimi i shpeshtë i armëve të zjarrit ose eksplozivëve në hapësirat publike.

Pothuajse të gjitha aktivitetet kriminale tani përmbajnë disa komponentë në internet dhe shumë krime kanë kaluar plotësisht në internet. Kriminelët shfrytëzojnë komunikimet e koduara për t’u lidhur mes tyre, përdorin media sociale dhe shërbime të mesazheve të menjëhershme për të arritur një audiencë më të madhe për të reklamuar mallra të paligjshme, ose përhapin dezinformata. 

Europol çdo katër vjet, paraqet një analizë të hollësishme të kërcënimit të krimit të rëndë dhe të organizuar me të cilin përballet BE. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Petro: 12/04/2021 19:26

  Kemi nje qasje te re ndaj publikimeve per krimin e organizuar. Nje qasje qe eleminon termat "Shqiperi" dhe "shqipetare". Ne menyre qe te kuptohet me mire idea qe jemi vendi me i mire ne bote, i lumtur, pa krim a korrupsion ku madje nuk ka nevoje as per zgjedhje, opozite apo kritike madje as per qeveri, fare! Ne kemi te derguarin e perendise, Ramen. I cili me veshe ulur erdhi nga emigracioni ku po rropatej per buken e gojes. Dhe jo se donte per vete, se i kishte ne terezi punet. Kishte nja 10 mil evro pa ardhur ketej. Por zeri nga lart i tha te vinte e na mbinte minister, kre bashkie e partie e tani qeverie. Jo se donte vete, se vete nuk do ore. Por eshte per ne se ne nuk kemi zgjidhje tjeter vec tij. Edhe ai vec nesh. Tani ose na genjen e parrallis ky neve ose perendia ka pas qene tape kur na e ka bere peshqesh!

  Përgjigju
 • Jari, ish kapter ushtrie: 12/04/2021 19:02

  Ou?Pse Evropi keshtu?Ti nxjerrin nga BE ato tre vendet.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë