Progres-raporti i KE-së: Shqipëria ka bërë përparim në shërbimet financiare! Ministri i Ekonomisë: Kemi lënë pas vende të tjera të rajonit

Progres-raporti i KE-së: Shqipëria ka bërë përparim në shërbimet financiare! Ministri i Ekonomisë: Kemi lënë pas vende të tjera të rajonit

Në raportin e fundit të Komisionit Evropian për progresin e Shqipërisë, ndër të tjera thuhet se Shqipëria ka bërë progres në kapitullin e 9, që i takon shërbimeve financiare, ku përfshihen sektori bankar, ai i sigurimeve, pensioneve vullnetare, si edhe shërbimet e investimeve dhe tregjet e kapitalit.

“Shqipëria ndodhet mes një niveli të moderuar dhe të mirë përgatitjeje në fushën e shërbimeve financiare. Është bërë njëfarë progresi në rekomandimin e vitit të kaluar për përmirësimin e ekzekutimit të kolateralit nga përmbaruesit, pasi u trajtua çështja ligjore në pritje për tarifat e shërbimit, dhe gjithashtu pati përparim në përafrimin e legjislacionit kombëtar të tregut të kapitalit me acquis përkatëse të BE-së dhe në përfshirjen e financimit të qëndrueshëm”, thuhet në raportin e KE.

Vlerësimi vijon më tej duke lënë edhe disa rekomandime që duhet të plotësohen në kuadër të përafrimit të legjislacionit me BE.

Në vitin e ardhshëm, Shqipëria duhet: të vazhdojë punën drejt përafrimit të plotë të rregullores bankare me versionet e rishikuara të acquis të BE-së për CRR/CRD dhe BRRD;  rritja e përpjekjeve për të harmonizuar më tej legjislacionin në fushat e pensioneve private dhe në tregjet e kapitalit me acquis përkatëse të BE-së;  të vazhdojë të punojë drejt përafrimit me Direktivën Solvency II.

Ministri i Financave Ervin Mete, që ka drejtuar edhe negociatat për këtë kapitull deri më 14 shtator të këtij viti shprehet se ky është kapitulli ku me përparimin e bërë Shqipëria ka lënë pas vendet e tjera të rajonit.

“Përparimi i ndjeshëm në Kapitullin 9 Shërbimet Financiare e vendos Shqipërinë përpara gjithë vendeve të tjera të rajonit në këtë fushë, referuar gjetjeve të Progres Raportit të Komisionit Evropian. Me avancimin nga “mesatarisht i përgatitur” në “mesatarisht i përgatitur/nivel i mirë përgatitjeve”, Kapitulli 9 është i vetmi ku Shqipëria rezulton më e avancuar edhe krahasuar me vendet që i kanë hapur më herët negociatat e anëtarësimit. Kënaqësi e posaçme ushtrimi i detyrës së Negociatorit të Kapitullit 9 deri në shtator 2023, aty ku tashmë Shqipëria vlerësohet për progresin e kryer në harmonizimin e kuadrit ligjor e rregullator me acquis të BE-së”, thotë ministri Mete.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shembja e rrugës Korçë-Erseke, inxhinieri Nazarko: U ndryshua gjurma për t’i rritur vlerën projektit, është 5-fishuar! Nëse arnohet, s’ka garanci, duhet urë

Shembja e rrugës Korçë-Erseke, inxhinieri Nazarko: U ndryshua gjurma për t’i rritur vlerën projektit, është 5-fishuar! Nëse arnohet, s’ka garanci, duhet urë