Pronari francez i veshjeve luksoze lë pas Elon Musk, zë vendin e parë si personi më i pasur në botë

Pronari francez i veshjeve luksoze lë pas Elon Musk, zë vendin e parë si personi më i pasur në botë

Elon Musk dhe Bernard Arnault

Pronari i kompanisë Louis Vuitton, Bernard Arnault është bërë personi më i pasur në botë në listën e Forbes. Ai ka zëvendësuar manjatin e teknologjisë Jeff Bezos dhe ka luftuar pronarin e Twitter, Elon Musk. Bernard Arnault, pronari francez i veshjeve luksoze LVMH, ka kapërcyer Musk pasi Tesla pësoi një rënie të madhe në çmimin e aksioneve dhe LVMH vazhdoi të gëzonte performancë të fortë. Arnault ka ndërtuar pasuri 185 miliardë dollarë dhe ka rreth 40 miliardë dollarë më shumë se Musk.

Kjo nuk është hera e parë që ai kryeson listën e njerëzve më të pasur në botë. Ai e arriti shkurtimisht këtë pozicion në vitin 2019, 2020 dhe përsëri në 2021. Nëse Musk arrin ta kthejë shpejt Twitter-in në kompani fitimprurëse, Arnault mund të mos e mbajë titullin e më të pasurit të botës për shumë kohë. 

LVMH është një kompani me bazë në Paris, e përbërë nga 75 marka të veçanta me interesa që përfshijnë modën, bizhuteritë, kozmetikën, verën dhe pijet alkoolike. Ndër portofolin e tij mbresëlënës janë markat si Moët & Chandon, Chateau D'Yquem, Veuve Clicquot, Krug, Hennessy dhe Cloudy Bay. Në vitin 2021 ajo pati një xhiro të ardhurash prej 64,2 miliardë eurosh (68,2 miliardë dollarë), 20% më shumë se në vitin 2019. Moda dhe prodhimet prej lëkure përbënin 48% të të ardhurave.

Vitin e kaluar, u sugjerua që Arnault mund të qëndrojë në krye të LVMH derisa të mbushë 80 vjeç, duke sugjeruar se nuk ka asnjë trashëgimtar të menjëhershëm.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com