Propozimi tre palësh/ 1 miliard euro për rindërtimin e Bjellorusisë nën modelin e planit Marshall

Propozimi tre palësh/ 1 miliard euro për rindërtimin e Bjellorusisë nën modelin e planit Marshall

Sipas Reuters, Bashkimi Europian mund t’i ofrojnë ndihma të mëdha financiare Bjellorusisë në këmbim të mbajtjes së zgjedhjeve të reja, demokratike dhe të ndershme.

Propozimi ka ardhur nga presidentët e Lituanisë, Polonisë dhe Rumanisë, të cilët kanë gati një projekt/paketë ndihme që do ta parashtrojnë gjatë kësaj jave në samitin e vendeve anëtare.

Paketa parashikon 1 miliard euro ndihmë për rindërtimin e vendit nën modelin e planit Marshall.

Liderët e tre vendeve europiane kanë propozuar gjithashtu një marrëveshje tregtare BE-Bjellorusi të favorshme për Minskun, lëvizjen e lirë drejt vendeve europiane për qytetarët bjellorusë dhe mbështetje për negociatat për pranimin e Bjellorusisë në Organizatën Botërore të Tregtisë.

Para pak ditësh, liderja në arrati e opozitës Sveltana Tsikanovskaja kërkoi nga BE, mbështetje për të rrëzuar regjimin e Lukashenkos në pushtet prej 26 vitesh. 

Ndërkohë Aleksandër Lukashenko, i cili bashkë me 30 zyrtarë është vënë në shenjestër të sanksioneve të Bashkimit Europian, që e konsideron atë president jo legjitim të Bjellorusisë, pasi po mban pushtetin me vota të manipuluara, akuzoi sot Perëndimin se po përpiqet për të shkatërruar vendin.

Ai u shpreh se SHBA dhe satelitët e tyre, si Polonia, Lituania, Republika Çeke dhe Ukraina po bëjnë përpjekje bashkë me opozitën për të organizuar revolucion

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve