POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Protesta e 16-shkurtit/ Ndoka për '45 minuta': Do jetë radikale, Basha s'mund t'u thotë më qytetarëve kthehuni mbrapa

Deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ishte i ftuar këtë të enjte në emisionin '45 minuta" të gazetarit Denis Minga në Report Tv ku foli rreth klimës së protestës së opozitës së bashkuar që pritet të mbahet 16 shkurt.

Teksa ka komentuar deklaratën e Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha se kjo protestë do të jetë masive deputeti Ndoka  foli rreth natyrës së kësaj proteste se qytetarët e kanë humbur besimin dhe shpresën tek kjo qeveri  e cila sipas tij ka dështuar në rolin e saj udhëheqës. Deputeti Nard Ndoka u shpreh i bindur se është krijuar një klimë dhe nivel i lartë pakënaqësie e qytetarëve të vendit por nuk është e sigurt se çfarë do të sjellë kjo protestë, pasi do të jenë ata që do të vendosin.

Bëhet fjalë për një protestë që i ka kaluar përmasat e veta  politike. Është një akumulim pakënaqësie e qytetarëve  dhe protesta dhe e  vetmja menyre per ta penguar kete qeveri per taksat ndaj qytetareve dhe të gjithë keqqeverisjen që  ka ushtruar deri më tani është protesta. Protestat kanë treguar që janë  vërtet efektive dhe kur ke një kaos të drejtë, ajo fiton gjithmonë. Qytetarët e kanë kuptuar që kjo qeveri  ka dështuar , e vetmja mënyrë për të frenuar në keqqeverisje, në keqadministrimin e fondeve publike është protesta . Keqqeverisja ka ardhur duke u trashur, qeveria e Kryeministrit Edi Rama  jo vetëm nuk është treguar tolerante dhe bashkëpunuese dhe nga nismat e veta,  ka rritur arrogancën e vet ndaj qytetarëve. Kemi rastin e studentëve  që i dhanë një mësim politikës , që tregon se protesta është nje institucion që sot ka rëndësi. Është abuzuar për hir të së vërtetës në shumë raste, me natyrën e protestave nga politika. Edhe vete z. Basha është kritikuar për mënyrën sesi e ka drejtuar politikbërjen e tij.  Problemi i standarteve dhe ngritja e një komisioni për reformën zgjedhore, nuk ka patur një vullnet nga ana e maxhorancës në këtë rast nuk është bërë deri më tani asgje dhe e gjitha çfarë deklarohet nga ana e maxhorancës deri më tani për reformën zgjedhore është demagogji.

Nard Ndoka, Deputet i Partisë Demokratike

Sipas deputetit Nard Ndoka protesta do të jetë radikale dhe se do të jenë qytetarët ata që do të përcaktojnë kohëzgjatjen e saj, dhe nëse duan ta rrëzojnë këtë maxhorancë qeverisëse, e cila sipas tij deri më tani  ka treguar që nuk ka vesh për të dëgjuar interesat e qytetareve.

Protesta e 16 shkurtit pritet të jetë një protestë radikale edhe pse ende nuk ka një informacion për detajet e saj.  Çdo gjë që është në dorën e qytetarëve, dëshira e tyre, do të jetë  si njësi matëse e cila do të vendos vetë kohëzgjatjen e kësaj proteste e cila mund të jetë edhe e pafund deri në largimin e Ramës. Të vetmen kërkesë që kam është që mos na pengoni që të protestojmë ashtu siç duhet , pafund .  Çdo parti politike po merr masat e veta organizative pasi po përgatitemi  me një protestë popullore. Kryeministri duhet te pergatitet sepse nuk do të ketë shpulla , por grushta , brryla që do të drejtohen kundra kësaj keqqeverisje dhe në rradhë të parë ndaj vetë kryeministrit Edi Rama. Rama rrëzoi qeverinë e tij , vetëm në një vit qeverisje. Pra, kemi  një kryeministër në agoni. Nëse Kryeministri i vëndit nuk do të tregojë një vullnet gadishmërie për të drejtuar vëndin duke qene i gatshëm për të plotësuar kërkesat e qytetarëve që e kanë zgjedhur janë ata që do të vendosin për të marrë në dorë fatet e tyre. Nuk është fjala për një vendimarrje të ngushtë poltike, por do të jetë një protestë e pafund. Nuk ka shpresë më që kjo maxhorancë do të reagojë ndaj kërkesa të banorëve tw astirit,  të studentëve.  Nuk ka shpresë më që qeveria do t'u përgjigjet në mënyrën e duhur kërkesave të studentëve.  Në këto vitë pluralizëm politik është e vetmja parti politike që qeveris e vetme. Kjo parti ka një mungesë demokracie të theksuar.

Nard Ndoka, Deputet i Partisë Demokratike

b.xh./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • E**A**: 08/02/2019 12:42

  - Çfarë bëjnë kinezët kur bie shiuuu ? - E lenë të bie. / Nard Ndoka ( specialist i midhjes dhe i pekut )

  Përgjigju
 • Konjak: 08/02/2019 11:50

  Me revoltat popullore ,nuk behet shaka;kushdoqofte qe i nenvlereson ,eshte teresisht i gabuar dhe i pa sakt. Besoj se kerkesate tyre ,duhet te miren ,-nga qeveria- me seriozitetin e nevojshem ,dhe menjeher te shtrohen per zgjidhie.Nga modeli ~revolte pa udheheqes~ka pasur edhe me par,te cilat kan rezultuar fatale.Qeveria duhet ta mare seriozisht revolten,dhe te beje leviziet e duhura.Qeveritaret te mos bejne te fortin ete pa pergjegjshmin neper media,duke perqeshur protesten.Mbas protestes,te gjith te pa pergjegjshmit do te c'faqesohen;se ne nuk e menduam ,kaq ashpersi nga populli.Mos nenvleresoni popullin ,te cilit i ka vajtur thika ne kocke.Hapni driten jeshile per te gjithe.

  Përgjigju
 • Meta: 08/02/2019 10:09

  Nese ne "proteste"Nuk eshte e popullit,eshte lakmi dhe meni e prisve.atyre qe ju thirren ne roteste.nease shqiptaret vertet kane arsye te dalin ne proteste.Ata duhet te dijne,te shohin e degjojne.Se pari kush I ftoi?!Pse I ftoi!?Kush po ju prine ne proteste?!Basha,Monika,Shehi.Mediu,Noka.O! sa keq e sa zor...?!!Shqiptar! Nese e duani vendin Tuaj Shqiperine.Nese e duani popullin Tuaj Shqiptaret e shqiptarkat.Nese e duani te vreteten e madherishme.Nese duani te drejten,shikojdeni drejt ne sy! Mos dilni per qellime te semuara te ketyre qe I keni para Jush.jane hiqi i hiqin,per hiqin e nga hiqi.Shqiperia e shqiptarevet!

  Përgjigju
 • Analisti: 07/02/2019 23:18

  Kjo protest do ti rruaj bydhen edi rames ... yyt zagaret e pd maskarenjt dhe zagaret

  Përgjigju
 • Hinglateri: 07/02/2019 23:10

  I madhi te medhenjve kryetari budallenjve Nard Magjar Noka

  Përgjigju
 • Dom: 07/02/2019 22:15

  Werrrrrrrrrrr bylbyli... Ky e rregullo...ky thot Uji i nxehet esht me i ngroht se uji i ftoht.... Haaaaaaa

  Përgjigju
 • fadil bajg memele fejzi gjoleka: 07/02/2019 21:47

  Ky idjot i ler nard gomar ndoka është diskretitim poshtrus për kombin Shqiptar që të jet në politik. Turp e diskretitim më të madh sbesoi se do i bëhet Shqipris me politikan kaka si nard ndoka.

  Përgjigju
 • Sokol. Mi.: 07/02/2019 21:23

  Besoja se jeni ma seiroz. Nqs programmi juaj nuk ishte me karakter satirik nuk e kuptoj se cfare mesazhi i dergon publikut nji mashtrues butaforik si Nardi.

  Përgjigju
 • Sifi: 07/02/2019 19:59

  Nard Ndika eshte e ardhmja e politikes shqiptare .Ky eshte largpames i madh . O zot ! ne dore te kujt ka ra politika shqiptare

  Përgjigju
 • gogu: 07/02/2019 19:28

  nard ndoka filozof - protesta eshte radikale.kur ajo behet radikale a kur do pushtet edhe ky mer

  Përgjigju
 • Rruqja: 07/02/2019 18:27

  O zot kush do me te dhon mend ky piskuriq dhish i vesh me imunitet .Thot ..do jete Radikale .Basha si krhen dot mbrapa .po mor halabak po Basha sot ne kuvend kur ju kerku llogari per vrasjet e 21 janarit fajsoi opziten e atehereshme (sot maxhoranca ) se ishte ajo qe i solli protestuesit ne protedte pra simbas Basha i vrau ajo demostruesit .pra kungull Basha ka 20 dite qe shkon dere me dere si thirres neper shtepi dhe spaska pergjegjesi .po ske faj ti o Pallosh groshe po fain e kan gaxetaret qe harxhojn kohen me nje Pal Vate trongull .

  Përgjigju
 • xreport: 07/02/2019 18:26

  merni me vete edhe kete gazetarin jurist vitrine se kyyyy eee ta rru mire....

  Përgjigju
 • Janig: 07/02/2019 18:14

  Kur je dhe ti deputet gomari im behet senator

  Përgjigju
  • Emigrant: 08/02/2019 06:31

   O komentues , jeni ba si antare te ppsh sè .komentonI simas rroges qe merrni nga kryesia e partive.mire Nardi qe nuk ben x deputet , po me thone se kush eshte ai qe ja vlen nga keto qe jane sot?te gjithe x ne kavaje jane osé ne fabrik te elbasanit x shkrirje.

 • Tirona: 07/02/2019 18:13

  O b**e ti dhe ai qe mer korentin me liter merni nji brisk mos harro dhe shkumen dhe punoni pak.Me dhon ti men fundi Botes o hajdar.

  Përgjigju
  • Populli: 08/02/2019 08:08

   Nqs protesta behet e dhuneshme asnje tolerim organizatoret te arrestohen dhe dhunusit be burg perjete ta marrin vesh mire qe ketu ka shtet