Protesta e 6 dhjetorit, Bashkia s'jep leje për në Bulevard: Bëjeni te sheshi Skënderbej! Berisha sfidon sërish: Ju mos u përzieni, do mblidhemi para kryeministrisë

TIRANË- Pas Policisë së Shtetit, edhe Bashkia e Tiranës nuk e lejon Grupin Rithemelimit që të mbajë në Bulevardin Dëshmorët e Kombit protestën më 6 dhjetor, kur në Tiranë mblidhen edhe liderët europianë. Megjithatë, Bashkia i sugjeron ish-kryeministrit Sali Berisha që protestën e tij ta mbajë në sheshin 'Skënderbej'. Bashkisë kërkon një përgjigje nga Rithemelimi nëse do të bien dakord me propozimin për ta zhvilluar në sheshin 'Skëndërbej'.

"Bashkia Tiranë e ka të pamundur t'iu pajisë me një leje për zënien e hapësirës publike për zhvillimin e tubimit që ju kërkoni të zhvilloni në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit". Duke qenë se për shkak të zhvillimit të samitit të Bashkimit Evropian në qytetin e Tiranës, pjesa më e madhe e rrugëve në qytet do jenë në funksion të mbarëvajtjes së këtij samiti, duke mos cënuar të drejtën tuaj për tubime, ju propozojmë zhvillimin e tij pranë Sheshit Skënderbej. Për sa me sipër, nëse jeni dakord me këtë propozim, na bëni sa me shpejt me dije, që Bashkia Tiranë të vijoj me lëshimin e lejes përkatëse për zhvillimin e këtij tubimi", thuhet në përgjigjen e Bashkisë.

E menjëhershme ishte përgjigjja e Berishës, i cili në një dalje për mediat, pasi bojkotoi mbledhjen e dy Kuvendeve Shqipëri-Kosovë, nuk ndryshoi qëndrimin e tij duke thënë se protestën do e zhvillojnë para kryeministrisë.

“6 dhjetori protesta më e madhe do mbahet para Kryeministrisë, bashkia të mos përzihet se s’ka forcë në botë që mund të pengojë", tha Berisha.

Ky refuzim i bashkisë vjen pasi policia e njoftoi dy ditë më parë PD-në se Sali Berisha mund të zhvillojë protestën më 6 dhjetor, ditën kur në Tiranë organizohet samiti Bashkimi Evropian-Ballkani Perëndimor, por jo në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ para Kryeministrisë ashtu siç ka kërkuar. Kjo pasi kërcënohet siguria kombëtare dhe ajo publike. Kjo solli edhe reagimin e Berishës, i cili tha se asgjë nuk do t'i ndalë, por do ta mbushin sheshin plot si kurrë më parë.

Sipas dokumentit të siguruar nga Shqiptarja.com policia i bën me dije të gjitha rrugët të cilat janë caktuar si perimetri i sigurisë dhe brenda këtij perimetri nuk lejohet organizimi i protestës, por që mund të zhvillohet në një vend tjetër. Ndërkohë që Shqiptarja.com ka mësuar gjithashtu se Godina e Kryeministrisë është edhe ajo pjesë e Perimetrit të Sigurisë edhe për shkak të një ‘Plani B’ për organizimin e një Samiti kaq të rëndësishëm, në rast se do të dështonte për arsye të ndryshme plani i parë, ai në Hotel Marriot.

Përgjigja e Bashkisë për grupin e Sali Berishës

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:10
Iu refuzua leja për 6 dhjetorin, Berisha sfidon sërish: Bashkia të mos përzihet se s’ka forcë, protesta do mbahet para kryeministrisë

 

Pasi policia e shtetit dhe bashkia e Tiranës i refuzuan lejen e kërkuar për protestën e thirru në 6 dhjetor, ish kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se nuk kishte forcë në botë që do ta ndalonte këtë organizim. Më tej ai theksoi se protesta do të mbahej para kryeministrisë dhe kërkoi që bashkia e Tiranës të mos përzihej.

“6 dhjetori protesta më e madhe do mbahet para Kryeministrisë, bashkia të mos përzihet se s’ka forcë në botë që mund të pengojë. Ramës i intereson dhuna atë ditë por bën mirë që as dyert të mos i blindojë se do bëjë lajm botëror. Jemi në protestë pro samitit dhe kundër Ramës”, tha Berisha në deklaratë për mediat.

 

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 28/11/2022 01:21

  Dhelpra plake kembengul per t'a bere para kryeministrise se aty do te jene te tere gazetaret e huaj,te gjithe kameramanet e fotografet.Kekon qe te jape show politik dhe mundesisht po e keqtrajtuan ose prangosen ate dhe kokedrute qe do t'i bashkohen do ulerase per diktature e shkelje te drejtash.

  Përgjigju
 • Piro: 27/11/2022 20:25

  Per Saliun e dim qe eshte i marr nga trute Ai kerkon sebep per te berr rremuj qe te ndeshet me policin dhe te filloj ti ver flaken Tiranes Por ju qytetar te ndershem qe e doni Shqiperin qofshi te PD apo te PS mos e turperoni kete vend ne sy te Europes Mos e ulni veten duke i shkuar nga mbrapa nje krimineli qe i vjen era tralleti Populli Shqipetar ka njerez me dinjitet dhe kete duhet ta tregojme me daten 6 Dhjetor

  Përgjigju
 • Shkodrane: 27/11/2022 19:25

  Kush i shkon prapa këtij është esadist dhe komunist!!

  Përgjigju
 • Shkodrani-Belgjike: 27/11/2022 18:00

  Lidheni Qenin mos e lini me ba protest kyt serb.

  Përgjigju
 • Turi: 27/11/2022 17:14

  Eshte i fort ky, sfidon cdo rregull e norme. Do jet turp i madh po e lane qe te bej sipas qejfit te vet. Po te bente thirrje te tilla nje qytetar i thjeshte, ca do i kishte ndodhur? Do e zinin 12 ore pa u arrestuar per thirrje per prishje te qetesise publike? Provojeni njehere te beni thirrje per mosbindje e shikojeni.

  Përgjigju
  • Dakord: 28/11/2022 09:29

   Turi nje verejtje per ty kur "po ta provoje nje qytetar i thjeshte". Sali antinjeriu eshte me poshte se nje qytetar i thjeshte, ai eshte llum, hajdut, vrases se vetem kjo kategori dhunon ligjet e shtetit. Per kete kategori jane ngritur burgjet.

 • aleksadros: 27/11/2022 15:50

  Zbatoni ligjin poshte plerat e vendit

  Përgjigju
 • +×÷=: 27/11/2022 14:38

  Berisha maron per kyt popull me e rregullu e me rahatu sa ma shpejt e me na ba me hanger me lug florini,po na jena mosmirnjohes se kena dhane prova edhe luften civile qe nisi ne 97 per te miren ton e kishte,edhe firmat piramidale qe hapi per te miren tone i kishte,po na nuk ja dime kujt!

  Përgjigju
  • Trushplari Shqupit: 28/11/2022 08:46

   @Andi, normal qe se kam kuptuar. Ne te Shqupit jemi te squt por dhe trushplare dhe ironite nuk i kuptojme. Kush na shan Salen, ne turremi nga malet e ulerasim se druvar jemi. P.s po ti a e kuptove ironine time?

  • saliu: 27/11/2022 22:15

   Rrnoft sali berisha o milet jam izeti prej kamze e denklaroj se jam krenar

  • Andi: 27/11/2022 20:21

   Po ti mer trushplari Shqupit se paske kuptu fare ironinë e atij tipit lart

  • Trushplari i Shqupit: 27/11/2022 19:51

   Joooo, ne ja dim per ner dhipit te plakes tate o gjytyrym

 • ZENU N TYTA: 27/11/2022 12:30

  Mereni mor ktë wc publike qenin bastard malokun kriminel hajdut Salhe Bajgën e futeni brënda qelbësirën se ka kaluar çdo kufi njerzor. Mjaft më se është bër i pështir ky qeni ngordhur malok.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Berisha: Rama e Qeveria po hetohen në SHBA, kush thotë ndryshe gënjen! Por ja si mashtron vetë, një thirrje për dëshmi e cilëson vendim gjykate

Berisha: Rama e Qeveria po hetohen në SHBA, kush thotë ndryshe gënjen! Por ja si mashtron vetë, një thirrje për dëshmi e cilëson vendim gjykate