Protesta e veçantë e nxënësve britanikë, djemtë veshin funde pasi nuk u lejohen pantallonat e shkurta

Një grup nxënësish Angli të cilëve u ishte ndaluar të vishnin pantallona të shkurtra në shkollë gjatë kanë gjetur një mënyrë tejet të veçantë për të protestuar , pikërisht duke veshur funde. Në këtë mënyrë të rinjtë arritën të tërheqin vëmendje të madhe mediatike.

Nxënësi Adrian Copp, 15 vjeç  ishte nismëtari i kësaj proteste të veçantë dhe së bashku me miqtë e tij kanë veshur funde për të kundërshtuar “politikën e vjetruar për uniforme.

 Adriani, nga St. Austell Cornwall, kishte kërkuar ndihmën e së ëmës për ti blerë fustanin për t’i sfiduar rregullat.

Adriani dhe miqtë e tij planifikojnë të vazhdojnë të veshin fundet me palosje për pjesën tjetër të javës.

I pyetur se çfarë mendonin mësuesit për uniformat e tyre të reja shkollore, ai tha:

 “Disa mësues menduan se po ngatërroheshim. Por kishte edhe të tjerë që na brohoritën.”

Në bazë të rregullave aktuale nxënësit në shkollën e mesme janë të ndaluar të veshin pantallona të shkurtra pavarësisht temperaturave.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Plagosi 2 persona, Aldo Gjini në kërkim nga EUROPOL për tentativë vrasje, trafikim armësh dhe municionesh luftarake! I arrestuar edhe në 2016 në Itali për shpërndarje droge