Protesta/ Senati Akademik i Universitetit të Tiranës miraton rritjen me 8% të pagës së pedagogëve

Protesta/ Senati Akademik i Universitetit të Tiranës miraton rritjen me 8% të pagës së pedagogëve

Politekniku

Universiteti i Tiranës rrit pagat e pedagogëve me 8%. Në zbatim të vendimit të Këshillit të Ministrave të datës 5 tetor, për rritje të pagës me 7% nga buxheti i shtetit dhe 8% nga universitetet, Universiteti i Tiranës është bërë i dytë institucion i arsimit të lartë që ka marrë vendimin, pas atij të Mjekësisë.

Më 5 tetor Qeveria ka vendosur që të rrisë me 15% pagën e pedagogëve, pas protestave të këtyre të fundit. Vendimi u mor sot nga qeveria, nga ku 7% do të mbulohet nga buxheti i shtetit dhe 8% do të mbulohet nga vetë bordi i administrimit. Në daljen për mediat, ministrja e Arsimit, Evis Kushi, nënvizoi se mbështetja e qeverisë ndaj pedagogëve nuk është vetëm një rritjen e pagës, por edhe në aspekte të tjera.

Prej disa ditësh një pjesë e pedagogëve janë ngritur në protestë, ku ndër të tjera kërkojnë rritje të pagave. Bojkoti pjesërisht vijon dhe në rrethe.

Vendimi i Senatit Akademik

K.T.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lala: 31/10/2022 18:22

  QE ne momentin QE jeta pedagog kan prodhuar vetem te paafte nuk meritojn rritje rroge.me thoni nje matematicien.nje kimist.nje fizikant.ne inxhinjer.nje gjeolog QE kan prodhuar keto 20 vite keto Universitäten e pedagog?.. Asnje. Asnje.pra asnje qindark keture legeneve QE ja ulen iq jetoj vendi

  Përgjigju
 • studenti: 31/10/2022 16:00

  Pedagoget jo qe nuk meritojne rritje rroge por meritojne perbuzje. ate qe ju kane bere studenteve ato, nuk mund te imagjinohet, e tmerrshme. Sigurisht jo te gjithe, por pjesa me e madhe. Neveri per pedagoget e paafte dhe zhvates.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 31/10/2022 14:40

  Kjo zbythje qeveritare eshte vetem per UT? Të tjeret si Shkodra,Vlora,Korça,Elbasani etj duhet te hyjne ne greve urie diten e merkure?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

U tha se vdiq pas një goditje në tru, reagon gruaja e Noam Chomsky: Është lajm i rremë

U tha se vdiq pas një goditje në tru, reagon gruaja e Noam Chomsky: Është lajm i rremë