POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Protestat në Venezuelë, Putin mbështet Maduron: Faktori i Jashtëm të distancohet

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti venezuelian Nicolas Maduro

Presidenti rus ka reaguar pas protestave të përgjakshme dhe ngërçit politik që ka kapur Venezuelën ditët e fundit. Pas disa reagimeve të krerëve ndërkombëtarë edhe Putin ka dhënë opinionin e tij lidhur me ngjarjet e fundit në shtetin Latin. Sipas mediave ruse, Putin ka menduar ndryshe nga Trump i cili njohu kreun e opozitën venezueliane Juan Guaido si president të përkohshëm. Presidenti rus gjatë një bisede telefonike me Nicolas Maduro i ka ofruar mbështetjen e tij për qeverinë e Maduros dhe kritikoi protestat duke i cilësuar si shkatërruese për vendin dhe popullin venezuelian.

Gjithashtu, Putin i ka bërë apel faktorit të jashtëm të mos përfshihet në punët e brendshme të shtetit të Venezuelës pasi të jashtmit janë duke shkelur rëndë ligjin ndërkombëtar. 


a.k./Shqiptarja.com
Komento