Protestë para drejtorisë së Tatim-taksave në Berat, punonjësit e fasonerive kërkojnë pagën e luftës

Pamje nga protesta

Pamje nga protesta

BERAT-Punonjësit e dy ndërmarrjeve të fasonerisë pranë ish- kombinatit të tekstileve në Berat  janë mbledhur sot pranë drejtorisë së  Tatim-taksave për të kërkuar pagën e luftës . Sipas tyre drejtuesit e ndërmarrjeve të fasonerisë nuk kanë aplikuar për pagën e luftës , kjo për arsye sepse ndërmarra nuk u ka bërë shkëputjen gjatë periudhës së pandemisë. 

Prandaj nuk e përfitojnë pagën e luftës . Atryre u kanë paguar sigurimet shoqërore edhe pse të deklaruar me pagë 26.000 mijë lek bazë , por ata shprehen se nuk i kanë marrë ato lekë .

"Kemi punuar pak dhe rroga shkonte 5.000 lek në muaj ku kanë shkuar këto lek të deklaruara. Këtë po kërkojmë si punëtorë", janë shprehur banorët.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Ka ndodhur vërtet, skiatorja italiane Lara Colturi do të garojë me flamurin shqiptar! Nëna e saj, ish-kampione olimpike, trajnerja e Shqipërisë