Protestoi kundër luftës në Ukrainë, gazetarja ruse mund të përballet me 10 vjet burgim

Protestoi kundër luftës në Ukrainë, gazetarja ruse mund të përballet me 10 vjet burgim

Marina Ovsyannikova, një ish-redaktore e rrjetit shtetëror "Channel One", e cila protestoi ndaj luftës së Rusisë u akuzua këtë të mërkurë për përhapjen e informacionit të rremë për ushtrinë ruse, dhe nëse dënohet rrezikon 10 vjet burgim.

Avokati i gazetares, Dmitry Zakhvatov tha se dënimi maksimal i parashikuar në kodin penal është 10 vjet burg, ndërsa njoftoi se gazetarja do të qëndrojë në paraburgim deri të enjten. Kujtojmë së gazetarja Marina Ovsyannikova ndërpreu transmetimin e drejtpërdrejtë në televizionin rus duke mbajtur një poster në të cilin shkruhej:

 “Putini është një vrasës. Ushtarët e tij janë fashistë.”

Një gjykatë e qarkut në Moskë, më 8 gusht urdhëroi ish-redaktoren të paguante një gjobë prej 40.000 rubla (660 dollarë) për postimet e saj të fundit në internet që protestonin kundër luftës së vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë. Kujtojmë se Ovsyannikova ishte producente në televizionin shtetëror rus në kohën e protestës së saj. Ajo u arrestua më vonë dhe u gjobit me 30.000 rubla (rreth 500 dollarë) nga një gjykatë për thirrje për protesta të paligjshme. Ajo dha dorëheqjen nga Channel One dhe kaloi disa muaj jashtë vendit, përfshirë Ukrainën, duke shprehur vazhdimisht kundërshtimin e saj për luftën.


Lajmi kryesor:

Zelensky: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë! Rusia minimizon shpërthimet


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para

Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para